PRZEDSZKOLE.......PRZEDSZKOLE......PRZEDSZKOLE......  
           
           
 

Powrót

 

   

AKTUALNOŚĆI 2015/2016


UWAGA

        

 

Dzień Mamy i Taty
Dnia 23 czerwca 2016 r. dzieci zaprosiły do przedszkola Rodziców, aby z okazji Dnia Mamy i Taty zaprezentować swoje umiejętności aktorskie i taneczne. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek, Sekretarz Urzędu Gminy Pionki Ewa Kurpeta Abu Mizer, Kierownik GZOiW w Pionkach Małgorzata Warchoł. Były piosenki, wierszyki i taniec kowbojski. Uśmiechnięte twarze rodziców  i gości oraz liczne brawa były podziękowaniem za piękną uroczystość. Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim zgromadzonym rodzicom. Po występie dzieci wręczyły przygotowane upominki dla mamy i taty oraz zaproszonych gości. Na zakończenie był poczęstunek i coś słodkiego dla każdego dziecka. Pozostały miłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.

zdjęci

zdjęcia


zdjęcia

Wizyta w pasiece
W dniu 16 czerwca 2016 r. odwiedziliśmy pradziadka Wiktora- pana Ryszarda- pszczelarza, który posiada własną pasiekę. Opowiedział nam o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują, jak spędzają zimę. Pan Pszczelarz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa podczas kontaktu z pszczołami. Pełni wrażeń, zdobytych wiadomości i ciekawostek z życia pszczół podziękowaliśmy panu Ryszardowi za mile spędzony czas.


   Przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

    Od najmłodszych lat powinniśmy rozbudzać zainteresowanie książką, dlatego też przedszkolaki odwiedziły bibliotekę szkolną. Tam przywitała je miła  bibliotekarka- Pani Alicja
Rutkowska-Struzik, która zapoznała  z nowym miejscem, opowiedziała o bibliotece oraz wyjaśniła, w jaki sposób wypożycza  i oddaje się książki.  Pani bibliotekarka systematycznie od kilku lat popularyzuje głośne czytanie dzieciom w ramach akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom” . Przedszkolaki  z wielkim zainteresowaniem wysłuchały czytanej przez nią książki pt. ,,Beksa Ala”. Następnie pani bibliotekarka  zaprosiła wszystkie dzieci do pociągu, który wyruszył w magiczną podróż do Krainy Książek. Przedszkolaki były zafascynowane ilością zgromadzonych tam książek. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki dla mamy- zakładki do książki, jako zachętę do czytania dzieciom, gdyż bezpośredni kontakt z książką rozwija wyobraźnię dziecka, poszerza wiedzę i ma ogromny wpływ na kształtowanie jego osobowości. Przedszkolaki podziękowały Pani Ali za miłe spotkanie i obiecały, że niedługo znów ją odwiedzą.

zdjęcia


zdjęcia

   ,, Cała Polska Czyta Dzieciom”

   W przedszkolu  od 6 czerwca trwa tydzień głośnego czytania dzieciom w ramach akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zaproszenie do głośnego czytania ulubionych baśni i wierszy przyjęła mama  Wojtka, która czytała dzieciom we wtorek, mama Olafa- w środę i mama Zuzi- w czwartek. Dziękujemy serdecznie Pani Joannie Dziedzic, Pani Justynie Lao oraz Pani Annie Stępień za poświęcenie swojego cennego czasu. Pamiętajmy również, że wartościowe informacje, które zdobywają dzieci poprzez czytanie i słuchanie książek są nieocenione!


Dzień Dziecka
1 czerwca 2016 r. świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Dziecka. Tego dnia pogoda była piękna, więc nie zabrakło ciekawych zabaw sportowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy, które odbywało się na świeżym powietrzu. To właśnie tam można było wcielić się w  znaną postać bajkową. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Kiedy wróciliśmy do przedszkola dzieci bawiły się farbami, odbijając swoje dłonie na arkuszu papieru, tworząc ,,drzewo przyjaźni”. Rodzice również pamiętali o swoich pociechach i przygotowali dla nich upominki.

zdjęcia


Zajęcia taneczne w grupie 3,4-latków
Muzyka stanowi najbardziej odpowiednią metodę dla wyrażania spontaniczności. Taniec wpływa pozytywnie na samopoczucie. Przedszkolaki mają okazję rozwijać ekspresję ruchu na zajęciach taneczno-ruchowych. Wychowawca grupy pracuje nad rozwojem muzykalności, pogłębianiem wrażliwości estetycznej i emocjonalnej, ogólnym rozwojem fizycznym i psychicznym. Ruch przy muzyce koreluje z innymi formami wychowania muzycznego, tj. zabawy inscenizowane, rytmiczne czy taneczne. Zobaczcie, jak bawimy się na naszych zajęciach:


Obserwacje przyrodnicze na łące
Poznawanie przyrody wpływa na ogólny rozwój dziecka, które  uczy się odczuwania i podziwiania piękna przyrody, a także uzewnętrzniania uczuć.
Korzystając z pięknej pogody, postanowiliśmy wybrać się na łąkę, aby w warunkach naturalnych obserwować rośliny, ptaki i owady. Przedszkolaki posługując się lupą, z wielkim entuzjazmem odkrywały otaczającą przyrodę: odnajdywały kwiaty, obserwowały zachowanie  mrówek
w mrowisku, poszukiwały w trawie zwierząt oraz słuchały śpiewu ptaków i brzęczenia owadów. Łąka, to bogate źródło wiedzy dla naszych ciekawych przedszkolaków.  Zobaczcie, co udało nam się odkryć:


22 kwietnia- Światowy Dzień Ziemi
Przedszkolaki włączyły się w obchody  Dnia Ziemi. Czas, w ciągu tego tygodnia, upływał im pod znakiem ekologii, czyli co ludzie powinni robić, aby Ziemia była czysta i piękna. Dzieci już wiedzą, że należy dbać o swoje otoczenie i potrafią posprzątać je, nie niszczą bezmyślnie roślin, nie łamią gałęzi drzew, oszczędzają wodę i energię elektryczną, zbierają makulaturę  i segregują śmieci. Dlatego każdy przedszkolak z Suskowoli może siebie nazwać ,,Przyjacielem Ziemi”.
W ramach naszego przedszkolnego recyklingu dzieci wykonały z rolek po papierze toaletowym kolorowe ptaki-pawie. Oto efekt naszej pracy:


Spotkanie z panią stomatolog

      Wszystkie przedszkolaki Publicznego Przedszkola w Suskowoli wiedzą o tym "Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć". Dnia 30 marca odwiedziła nas pani stomatolog - Monika Guza-Latała. Celem spotkania było: przybliżenie dzieciom wiadomości dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej, zwrócenie uwagi na konieczność dbania o zęby oraz przypomnienie
o profilaktycznych wizytach u stomatologa.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały tych wiadomości, a następnie skierowały  kilka pytań do nowego gościa. Potem przeszły do czynności praktycznych. W związku z tym przedszkolaki stanęły w łazience ze szczotką i pastą w dłoni
i zaczęły szczotkować swoje mleczne i stałe zęby. Okazało się, iż ku zdziwieniu pani stomatolog dzieci bardzo dobrze opanowały tę umiejętność, dlatego w nagrodę otrzymały kolorowanki
i odznaki "dzielny pacjent” oraz książeczki do kącika książek. W każdym podjętym działaniu najważniejsze są dobre chęci i pozytywna energia. Oto nasze dzieciaki:

zdjęcia

Powitanie wiosny w przedszkolu
W dniu 21 marca przedszkolaki witały długo wyczekiwaną wiosnę. W sali przygotowały wiosenny kącik przyrodniczy. Szczególnie duże zaangażowanie wykazywały podczas malowania kolorowej sukienki Pani Wiosny. Dzieci na placu przedszkolnym z wykorzystaniem chusty animacyjnej przedstawiły odpowiednimi elementami ruchu: wiatr, burzę, deszczową chmurę, parasol i karuzelę. Po zabawie przedszkolaki wyruszyły barwnym pochodem na spacer po najbliższej okolicy z symbolami wiosny: gaikiem-maikiem oraz kwiatami. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić radość z przyjścia wiosny.


Rodzinne warsztaty wielkanocne

Nasze przedszkole jest miejscem otwartym na różnorodność trójstronnych (dziecko-rodzice-nauczyciel) inicjatyw dotyczących organizacji, przebiegu i wyników procesu edukacyjnego, dlatego po raz kolejny zaprosiliśmy Rodziców na rodzinne warszaty wielkanocne, na których ozdabialiśmy styropianowe jajka. W licznym gronie, miłej atmosferze, wśród utalentowanych Rodziców oraz Babci Kubusia i Lenki, pomysłów było bardzo dużo.  Przedszkolaki wspaniale spisały się ozdabiając jajka kolorowymi wstążkami, piórkami, cekinami, farbą, bibułą i  aplikacjami wielkanocnymi. Wykonane na warsztatach jajka na pewno znajdą miejsce w koszyczkach wielkanocnych. Wszystkim obecnym  dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych.

zdjęcia


zdjęcia

Zabawy badawcze - woda

W tym tygodniu przedszkolaki bawiły się wodą. Wspólnie badaliśmy i opisywaliśmy właściwości wody: wygląd, zapach, smak, temperaturę wrzenia i zamarzania. Następnie przystąpiliśmy do badania rozpuszczalności cukru, soli, mąki i kaszy
w wodzie. Kolejna zabawa ,, Co pływa, a co tonie?" wywołała wśród dzieci wiele emocji. Przedszkolaki wrzucały do wody różne przedmioty i obserwowały, jak zachowują się w wodzie- lżejsze pływały, cięższe tonęły. Podczas zabawy ,, Łódka
z kulki plasteliny” dzieci badały możliwość zatonięcia przedmiotu, w zależności
od jego kształtu. Kolejnym doświadczeniem było wymieszanie w butelce: ciepłej wody, drożdży i cukru, a następnie obserwowanie zachowania założonego na butelkę balonika, który powoli powiększał się. Dzieci świetnie się bawiły wpuszczając strzykawką powietrze do wody i uzyskując ,, tajemnicze bąbelki”. Ostatnią zabawą było zabarwienie wody farbami, którą dzieci ustawiały według wysokości wody
w kubeczku. 
,,Mali badacze” wyciągali trafne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń, wzbogacając przy tym wiedzę na temat otaczającego świata.                                                 Informacja dla rodziców dzieci
uczęszczających do przedszkola/oddziału przedszkolnego
w szkole podstawowej w Suskowoli
 w  r. szk. 2015/2016
  Szanowni Państwo Rodzice

Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w dotychczasowym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej nie biorą udziału w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2016/2017.

Rodzice tych dzieci zobowiązani są jednak do złożenia deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, w której dziecko jest już zapisane.

Uprzejmie  proszę rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w Suskowoli  w roku szkolnym 2015/2016 o złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego  w przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej w Suskowoli w roku szkolnym 2016/2017, w terminie od 26.02.2016 do 4.03.2016.

Niezłożenie deklaracji w podanym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu/oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej w Suskowoli.


Formularz deklaracji dostępny w przedszkolu/sekretariacie szkoły.

                                                                                                      Z poważaniem
                                                                                            Dyrektor PZS w Suskowoli
                                                                                            mgr Ewa Pałucka


                Lepimy bałwana bez głowy
Po co szukać węgielków zamiast oczu, nakładać  czapkę lub w miejsce nosa wbijać marchewkę ?
Przedszkolaki postanowiły, że dzisiejszy bałwanek będzie mieć ich głowę. Ta nietypowa zabawa sprawiła im wiele śmiechu i radości. Ważne, że w okresie tej zimy, z resztek śniegu udało się ulepić pierwszego bałwana.

 

zdjęcia


 

Kontynuujemy akcję zbierania nakrętek. Podobnie jak w latach ubiegłych każda klasa może pomóc choremu dziecku. W II semestrze  zbieramy nakrętki dla dziewięcioletniego  Kajetana Krygrowskiego, który cierpi na padaczkę lekooporną. Ostatnią szansą dla Kajetana jest operacja w Niemczech, która jest bardzo kosztowna.

zdjęcia

Zabawa karnawałowa

      Karnawał to niezwykły czas przepełniony muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem są bale karnawałowe.  W naszym przedszkolu dnia  3 lutego odbyła się zabawa karnawałowa. Wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na nadejście  tego upragnionego dnia. Przedszkolaki były przebrane w piękne, kolorowe stroje, które  przypominały postacie z ich  ulubionych bajek.  Bawiły się w rytmach różnorodnej muzyki. Nie zabrakło również wspólnych zabaw  muzyczno-ruchowych. Karnawałowe atrakcje umożliwiły dzieciom spędzenie czasu w radosnej atmosferze oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

 Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu
 
 
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. W naszym przedszkolu 22 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Licznie przybywający do naszej placówki goście z niecierpliwością czekali na występ swoich wnucząt. Przedszkolaki w programie artystycznym składającym się z wierszy, piosenek, życzeń i  tańca do utworu ,, Kaczuchy"  zaprezentowały swoje umiejętności. Publiczność nie oszczędziła im pochwał i nagrodziła gromkimi brawami. Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka zakręciła się w oku. Na koniec dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom przygotowane upominki. W dalszej części uroczystości nasi wyjątkowi goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone w przedszkolu chwile na długo pozostaną w pamięci dzieci oraz Babć i Dziadków.

zdjęcia


Zabawy na śniegu
Przyjście oczekiwanej przez dzieci zimy stało się okazją do wesołych zabaw na śniegu. Przedszkolaki rzucały śniegowe kule do celu, robiły aniołki na śniegu, tropiły ślady ptaków i zwierząt, rzeźbiły w śniegu. Potem przyszedł czas na wyścigi saneczkowe oraz kulig. Było mroźno, ale wesoło i radośnie. Mamy nadzieję, że następnym razem uda się ulepić wielkiego bałwana.

 

zdjęcia


Dokarmiamy ptaki

Ptaszki, które pukały w okno naszego przedszkola, nie wiedziały  o tym, że dziś odbyła się narada tych  dzieci, co wspólnie  obiady jedzą. Po tej naradzie przedszkolaki postanowiły, że wszystkie głodne ptaki czas  nakarmić już. I od dziś będą  karmić przylatujące do karmnika ptaki, które  szczególnie zimą  potrzebują naszego wsparcia i pomocy. Każdego dnia nasypią tam  przyniesione przysmaki, a wtedy  cała gromada ptaszków codziennie się tu zleci, do przedszkola, do miłych dzieci. A kiedy wyjdą na spacer obserwować je w karmniku, to  im  ptaszki dziękować będą  bez liku.

 

zdjęcia


W świąteczny nastrój wprowadziły nas Jasełka wykonane w pięknej oprawie artystycznej przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Bogata scenografia, kostiumy, śpiew i taniec spotkały się z gorącym przyjęciem przez naszych najmłodszych widzów.

zdjęcia


Wigilia w przedszkolu

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną  magię: radość i oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w gronie rodzinnym, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym i śpiewania kolęd.
W naszym przedszkolu 21 grudnia podczas  Wigilii zapanował świąteczny nastrój. Wspaniałym momentem dla wszystkich przedszkolaków było dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń i wspólne kolędowanie przy pięknie przystrojonej choince. Takie chwile utrwalają znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, ale również wzmacniają bliskie  relacje między dziećmi.

 

zdjęcia

 

zdjęcia

Warsztaty bożonarodzeniowe z rodzicami 
 
W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia 15 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne, na które zostali zaproszeni Rodzice, aby wspólnie ze swoimi dziećmi wykonać ozdoby świąteczne.
 Nasza sala zamieniła się w pracownię plastyczną, a rodzice, dzieci i babcia Tomka w prawdziwych artystów. Wszyscy z zapałem zabrali się do pracy. Powstały piękne choinki, bałwanki oraz łańcuchy i bombki na choinkę, które z pewnością będą wspaniałą dekoracją w domach. Wspólna praca wprowadziła nas w radosny nastrój oczekiwania na zbliżające się święta. Celem warsztatów było: integrowanie środowiska rodzinnego dziecka ze środowiskiem przedszkolnym, kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, wspieranie rozwoju dziecka, kształtowanie wrażliwości na piękno otaczającego świata.
Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom i babci za przybycie do przedszkola. Jesteśmy zadowoleni, że mimo przedświątecznego zabiegania znaleźliście czas, aby wraz ze swoimi pociechami spędzić go u nas wykonując świąteczne ozdoby.

 


Wspólne ubieranie choinki
 
   Nadszedł oczekiwany dzień. Dnia 8 grudnia dzieci ubierały w swojej sali choinkę. Na początku wyglądała skromnie, ale przedszkolaki zmieniły ją w piękne, kolorowe drzewko poprzez zawieszenie na nim przeróżnych ozdób choinkowych. Gdy choinka była już ubrana dzieci zatańczyły wokoło niej w rytmie piosenki ,,Choineczka" oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Teraz każdy przedszkolak mógł już poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

zdjęcia


zdjęcia

  Spotkanie z Mikołajem 
 
  Okres świąteczny to czas wielkich marzeń wszystkich dzieci. Dnia 7 grudnia mali przedszkolacy z Publicznego Przedszkola w Suskowoli od rana nasłuchiwali dźwięku dzwoneczków, które świadczyłyby o tym, że zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Dotarł on do nas, co prawda z jednodniowym opóźnieniem, ale jak tłumaczył, dzień wcześniej nikogo w przedszkolu nie zastał. Swoje wejście, jak na Mikołaja przystało rozpoczął niezawodnym Ho,Ho,Ho! Dzieci bardzo ucieszyły się z tej wizyty. Wyrazem podziękowania za przybycie oraz prezenty była piosenka ,,Mikołaj". Na twarzach dzieci widać było wzruszenie i zadowolenie. Na koniec spotkania  zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Następne odwiedziny dopiero za rok. Już nie możemy się ich doczekać.
 


zdjęcia

Dzień Pluszowego Misia
 
Dnia 27 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia przedszkolaki przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki i opowiadały o nich koleżankom i kolegom. Wysłuchały opowiadania o Kubusiu Puchatku i miodowym drzewie, a następnie kolorowały głównego bohatera. Następnie ze swoimi pluszakami dzieci śpiewały i tańczyły w rytm piosenki "Jadą, jadą misie...". W grupach na dużym arkuszu papieru wypełniały kontury misia wydzieranką z kolorowego papieru. Dzień upłynał miło i przyjemnie. Na koniec dzieci otrzymały słodki poczestunek- misie Lubisie.

 

Pasowanie na przedszkolaka

W dniu 26 listopada 2015 r. dla dzieci z grupy 3 i 4- latków miało miejsce ważne wydarzenie, gdyż w obecności rodziców oraz zaproszonych gości zostały pasowane na prawdziwych przedszkolaków. Wśród zaproszonych gości byli:
Wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek, 
Proboszcz Parafii Sucha Ksiądz Edward Mosioł, 
Radny Powiatu i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Radomskiego Tadeusz Nowicki, Przewodniczący Rady Gminy Pionki Tomasz Wróbel,
Radna Gminy Pionki Malwina Sowa,
Sekretarz Urzędu Gminy Pionki  Ewa Kurpeta Abu Mizer,
Skarbnik Gminy Pionki  Maria Dzikowska, 
Kierownik GZOiW w Pionkach   Małgorzata Warchoł,
dyrektorzy szkół  z terenu Gminy Pionki,
Kierownik Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy Pionki  Dariusz Kustra,
sołtys wsi Suskowola Tadeusz Pyrgiel,
emerytowani i czynni nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców PZS w Suskowoli.
Przybyli na uroczystość goście obejrzeli przedszkole, które w listopadzie 2015 rozpoczęło działalność w zmodernizowanym budynku gminnym.
Ksiądz proboszcz Edward Mosioł po krótkiej modlitwie, poświęcił budynek.

Był to dla dzieci wyjątkowy dzień, na który czekały z niecierpliwością. Mimo ogromnego zdenerwowania oraz pierwszego występu przed tak dużą publicznością, przedszkolaki poradziły sobie doskonale. Zdecydowany aplauz publiczności zdobył występ dzieci podczas tańca w rytmie piosenek „Boogie Woogie” oraz „My jesteśmy biedroneczki”. Główną część tej uroczystości poprowadziła pani dyrektor, która została poproszona o pasowanie dzieci na przedszkolaków. Każdy przedszkolak otrzymał z tej okazji pamiątkowy dyplom, rożek obfitości oraz upominki od zaproszonych gości. Po zakończeniu pasowania przyszedł czas na świętowanie
przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Dzieci bardzo chętnie i radośnie wspominają uroczystość pasowania.

fotorelacja

Pani dyrektor Ewa Pałucka podziękowała Wójtowi Gminy Pionki oraz osobom zaangażowanym w powstanie przedszkola i modernizację budynku z przeznaczeniem na jego działalność, Księdzu Proboszczowi za poświęcenie budynku przedszkola, nauczycielom i rodzicom za współpracę oraz zaangażowanie w przygotowanie uroczystości „Pasowanie na Przedszkolaka”. W imieniu rodziców słowa podziękowania za utworzenie przedszkola i stworzenie bardzo dobrych warunków do jego działania złożyła  Przewodnicząca Rady Przedszkola  pani Justyna Mróz. Z pewnością nasze przedszkole znajdujące się obecnie w nowym, pięknie wyremontowanym i wyposażonym budynku stanowi nieodzowny element sprzyjający rozwojowi naszych najmłodszych dzieci.


Zajęcia z zakresu profilaktyki wad wymowy

Przedszkolaki trzy razy w tygodniu uczestniczą w zajęciach logopedycznych, których celem jest profilaktyka wad wymowy, wspieranie właściwego rozwoju mowy, kształtowanie prawidłowego sposobu połykania, usprawnianie narządów artykulacyjnych, rozwijanie percepcji słuchowej, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego oraz wspieranie ogólnego rozwoju dziecka.
Maluchy chętnie biorą udział w zajęciach, gdyż wszystkie treści realizowane są w formie zabawy. Wiele radości sprawiają maluchom ćwiczenia artykulacyjne, muzyczne i ruchowe. Doskonale rozpoznają i naśladują dźwięki z otoczenia, chętnie wykonują ćwiczenia oddechowe.
Zajęcia te są doskonałą okazją do zabawy, która sprzyja ogólnemu  rozwojowi naszych przedszkolaków.

zdjęcia

 


Podziwiamy piękno przyrody-
spotkanie z pracownikami
Kozienickiego Parku Krajobrazowego
 
 
W dniu 18 listopada przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z pracownikami Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Panie przekazały dzieciom wiele ciekawych informacji o zwierzętach i roślinach występujących na naszym terenie. Nasi wychowankowie obejrzeli również prezentację multimedialną o ekosystemach, obiektach i zjawiskach przyrodniczych występujących w parku.Dziękujemy paniom za ciekawe przekazane informacje dotyczące natury. Poświęcony czas naszym przedszkolakom, z pewnością przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania światem przyrody. 

zdjęcia


Wesołe zabawy przedszkolaków na placu zabaw
 

Nawet jesienna aura sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Przedszkolaki uwielbiają bawić się na szkolnym placu zabaw, dostarcza im to wiele radości oraz stwarza okazję do pozytywnego spożytkowania ich energii. Lubią przebywać na placu, bo jest tu bezpiecznie i wesoło.

zdjęcia


                                 Jesienne jeżyki
Jesień to pora roku, która  oferuje bogactwo materiału przyrodniczego, wspaniale nadającego się do różnorodnych działań plastycznych.
W dniu 3 listopada 2015 r. dzieci 3,4-letnie na dodatkowych zajęciach plastycznych, korzystając z bogactwa przyrody wykonały jesienne jeżyki. Najpierw przygotowały podłoże z masy solnej i na nim układały przyniesione z lasu sosnowe szyszki, przypominające swym wyglądem ostre igły jeża. Następnie oczy i nos zrobiły z ziela angielskiego. Popatrzcie, jak w kąciku przyrody wyglądają nasze piękne jeżyki!

zdjęcia


zdjęcia

Smacznie, zdrowo, kolorowo-Dzień Jabłkowy

W dniu 27 października 2015 r. do grupy 3,4- latków zawitała Pani Jesień. Zrobiło się pięknie i kolorowo. Pani Jesień przyniosła koszyk pysznych i zdrowych jabłek. Dzieci poznawały walory smakowe i zdrowotne jabłek oraz zastanawiały się, co pysznego można z nich przygotować? Pomysłów było wiele, aż w końcu nasi kucharze zdecydowali zrobić świeży sok jabłkowy i chipsy z jabłek, co smakowało wyśmienicie. Było kolorowo, zdrowo i smacznie. Brawo Przedszkolaki! 


Wizyta żołnierza

Dnia 16 października 2015 r. przedszkole odwiedził niecodzienny gość - żołnierz lotnik. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału 5-latków i kl. II szkoły podstawowej. Wyjątkowy gość w interesujący sposób opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz przedstawił ciekawą prezentację o samolotach. Nie zabrakło pytań, skierowanych do naszego gościa , o wojskowych pojazdach i samolotach. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało plan lekcji z fotografią samolotu M-28 Bryza. Nasz gość tak dobrze czuł się wśród dzieci, że obiecał im kolejną wizytę.

zdjęcia


Ewakuacja
 
Dnia 1 października 2015 r. przedszkolaki z oddziału 3,4-latków po raz pierwszy brały udział w próbnej ewakuacji z budynku szkoły. Celem było sprawdzenie stopnia przygotowania do działań w sytuacji zagrożenia pożarem. Wszystkie dzieci i pracownicy szybko opuścili budynek.

zdjęcia

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodziliśmy w naszym przedszkolu 22 września 2015 r.W tym dniu wszystkie dzieci dotarły do przedszkola uśmiechnięte. Odbyły się ciekawe zabawy i zajęcia muzyczno- ruchowe. Po śniadaniu każde dziecko wykonało kolorowy szaszłyk z owoców i ze smakiem go zjadło. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki z Suskowoli będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte. Dzieci po zjedzeniu owoców, posadziły pozostałe pestki do kubeczków z ziemią i regularnie je podlewają oraz obserwują. Przynosi im to dużo satysfakcji.
Niecodzienne święto dostarczyło przedszkolakom wielu miłych wrażeń!

Przedszkolaki też chca sie włączyć w akcję zbierania nakrętek. W tym roku szkolnym zbieramy nakrętki dla czteroletniej Alicji Amanowicz.

zobacz plakat