powrót na stronę szkoły

 

regulamin

wykaz lektur

statystyka

aktualności

   

2017/2018


 

A na fanpage’u Biblioteki Raczyńskich pojawiła się piosenka....;)
 

zdjęcia

Jak nie czytam, jak czytam
 
Ponieważ czytamy, przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam", której
pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole". W zeszłym roku akcja zgromadziła 459 409 uczestników. Mamy nadzieję, że nasz udział przyczyni się do ustanowienia nowego rekordu i pokazania, że czytanie to świetna rzecz.

Czytali najlepsi:
uczniowie kl. I na czele z p. B. Dyczkowską
uczniowie kl. II z p. M. Samelą-Grabiec
uczniowie kl. III z p. M. Niemirską

Najmłodszym pożeraczom książek, czyli przedszkolakom, także tym starszym - z zeróweczki - czytała Ola Sobol z kl. IIIB. Małych czytelników na spotkanie z czytaniem przyprowadziła p. A. Tęcza oraz D. Jasiuk.

Na lekcji matematyki u p. U. Wojciechowskiej do czytania próbował zachęcić starszych uczniów jeden z kolegów. Może przyłączą się do akcji za rok. Na pewno jednak kilku sięgnie po książkę "My, dzieci z dworca Zoo".
Do udziału w akcji zachęcały Bibliotekarki, p. A. Olejarz i p. A. Rutkowska-Struzik.

 

Zbrodnia to niesłychana, książka została porwana!

Zakończyła się  - zorganizowana przez bibliotekarki -  zabawa czytelnicza dla klas I-III.  Uczniowie, którzy wykazali się spostrzegawczością, umiejętnością zdobywania informacji i kojarzenia faktów, odkryli (a o to chodziło w zabawie), kto dokonał niecnego czynu, porywając książkę, oraz poznali tożsamość ofiary. W naszej zabawie sprawcą była Pchła Szachrajka, która porwała książkę M. Kownackiej pt. „Kajtkowe przygody”.  

Jedenastu uczniów, którzy rozwiązali zagadkę, otrzymało licencję BIBLIOTECZNEGO DETEKTYWA. Wszystkie książki w szkolnej bibliotece czują już, że są naprawdę bezpieczne!

Bibliotekę szkolną w realizacji zabawy wspierały pożeraczki książek, czyli Panie:  B. Dyczkowska, M. Niemirska, M. Samela-Grabiec i D. Jasiuk.

 

BIBLIOTECZNI  DETEKTYWI

Oliwia Marzec kl. III, Bartosz Marchewka kl. I, Filip Korycki kl. III, Oliwia Chylińska kl. I,
Jan Trybuła kl. I, Emilka Młynarska kl. I, Antoni Jurek kl. I, Milena Mazur kl.I,
Aleksander Szcześniak kl. I, Nataniel Inglot kl. I, Michał Łukasiewicz kl. I


 

LEGALNA KULTURA

KAMPANIA SPOŁECZNA "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"


 


Ogłoszenie wyników zorganizowanego przez bibliotekę szkolnego konkursu „Malowane Poezją” odbyło się 8 grudnia. Wszystkie prace zgłoszone do konkursu spełniły regulaminowe wymogi  i pokazały talent interpretacyjny oraz plastyczny uczestników, dlatego jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników.

           

Grupa starsza

I miejsce – Julia Sobol (kl. IIa)

II miejsce – Wiktoria Prygiel (kl. IIIc)

III miejsce – Katarzyna Kwaśnik (kl. IIc)

 Grupa młodsza

I miejsce ex aequo

                        Filip Korycki (kl. III)

                        Agata Dziekan (zeróweczka)

II miejsce ex aequo

                        Wiktor Mróz (zeróweczka)

                        Bartosz Marchewka (kl. I)

                        Melania Marek (kl. III)

III miejsce ex aequo

                        Oliwia Marzec (kl. III)

                        Michał Abramowicz (kl. III)

IV miejsce ex aequo

                        Emila Kozłowska (kl. VI)

                        Nikola Gazda (kl. III)

                        Maria Adamczyk (kl. III)

                        Oliwia Depa (kl. III)

                        Konrad Brodowski (kl. VI)

Dziękujemy wychowawcom, którzy wspierali bibliotekarki w przeprowadzeniu konkursu.


BOOKCROSSING = UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

Na dolnym korytarzu obok sali, w której uczy się i bawi zeróweczka, jest specjalna półka, a nad nią napis „Uwalniamy książkę”. 

CZYTELNIKU!

Uczniu! Rodzicu! Nauczycielu!

Jeśli przeczytałeś już książkę i możesz się z nią rozstać, pozostaw ją na półce.  Być może ta  książka  znajdzie kolejnego czytelnika.  Może Ty również zobaczysz tam któregoś dnia książkę dla siebie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, czym jest bookcrossing, zajrzyj na strony :

https://bookcrossing.pl/

https://www.facebook.com/BookCrossingPl/font>

Zaczynamy się uczyć UWALNIANIA.  Mamy nadzieję, że przynajmniej kilku książkom znajdziemy nowych czytelników.


WYNIKI KONKURSU

Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece odbył się konkurs pt. „Skąd ten cytat?”. Przez trzy kolejne tygodnie na tablicy przy wejściu do biblioteki pojawiały się cytaty ze znanych książek(jeden dla kl. IV-VI, drugi dla kl. VII, II i III gimnazjum). Zadanie polegało na podaniu tytułu i autora książki, z której pochodził cytat.

Miło nam poinformować, że w grupie I najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Filip Jarząbek z kl. VI i został zwycięzcą w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce zajęli ex aequo: Wiktoria Abramowicz, Amelia Kozłowska, Patryk Szlachcic (wszyscy z kl. VI).  Amelia Gazda – również z kl. VI – zajęła trzecie miejsce. 

 

W drugiej grupie najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił Jakub Gadomski z kl. IIb. Drugie miejsce zajęła jego koleżanka z klasy – Maria Tarnowska. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Gratulujemy uczestnikom. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych.


WARSZTATY LITERACKIE
28 października w Domu Kultury w Kozienicach odbyły się otwarte warsztaty literackie. Zajęcia poprowadził poeta Łukasz Mańczyk - absolwent scenariopisarstwa Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz podyplomowych studiów literackich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W warsztatach wzięła udział Julia Byszewska. Zaprezentowała ona swoje teksty literackie, które następnie były publicznie omawiane. Nie lada odwagi wymaga nie tylko przeczytanie utworów przed innymi piszącymi, ale również wysłuchanie opinii na temat własnej twórczości. Będziemy pytać Julię o wrażenia.

Do szkolnej biblioteki trafiła nowa książka – całkiem świeżutka. Nosi tytuł „Świat według Zmorka”. Książka jest zbiorem najlepszych prac, które wpłynęły na konkurs organizowany przez wydawnictwo dlaczemu. Przypominamy, że konkurs wygrała Julia Byszewska i właśnie jej opowiadanie umieszczone zostało w książce jako pierwsze. Julia swoją pracę zilustrowała. Zachęcamy do czytania i oglądania.

Rozpiera nas duma – mamy pisarkę!


22 października zakończyła się akcja i konkurs Empiku TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ. Wzięło w niej udział – jak informują organizatorzy – pół tysiąca szkół z całej Polski, w tym nasza szkoła. 26 października poznamy zwycięzców akcji, czyli szkoły, które dostaną po tysiąc książek. Aby wziąć udział w konkursie, należało przygotować pracę konkursową – zdjęcie, na którym uczniowie prezentują scenkę będącą ilustracją wybranej przez siebie książki. Ponadto trzeba było napisać krótką wypowiedź zawierającą uzasadnienie wyboru danej książki oraz opis przygotowań do realizacji sesji zdjęciowej. Potem odbywało się internetowe głosowanie.

Naszą szkołę reprezentowało zdjęcie wykonane przez drużynę z klasy VII. Serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy również WSZYSTKIM, którzy codziennie oddawali głos na naszą szkołę.


GŁOSUJ RAZEM Z NAMI!   http://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj

 

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Do działań włączyło się wielu uczniów i nauczycieli.

 

Wychowawczyni klasy II, Pani Magdalena Samela – Grabiec, czarowała głosem, czytając utwór J. Papuzińskiej pt. ”Agnieszka opowiada bajkę”. Klasa III wysłuchała opowieści G. Knutssona pt. „Przygody Filonka Bezogonka”. Utwór przepięknie przeczytała swojej drużynie Pani Małgorzata Niemirska. Obie klasy narysowały ilustracje do wysłuchanych tekstów. W klasie IIa gimnazjum swoje opowiadanie  przeczytała Julia Byszewska, Szymon Kwaśnik zapoznał z  fragmentem „Wiedźmina”. Pani Urszula Wojciechowska wybrała książkę  R. Kosika „Felix, Net i Nika” i przeczytała uczniom fragmenty z matematyczną precyzją.Gimnazjalistom z klasy IIc Pani Agnieszka Olejarz powiedziała o zaletach głośnego czytania, a Karolina Bukowska przeczytała kolegom mit o Dedalu i Ikarze, by przypomnieć o tym, jak ważne w życiu są marzenia.  Teksty geograficzne czytała Pani Alicja Rutkowska- Struzik. Wszak czytać można różne publikacje.

WITAJCIE PO WAKACJACH!
 
Jesteśmy pewne, że w czasie wakacji sięgnęliście po książki i będziecie sięgać nadal, ponieważ warto.

 2016/2017


W czwartek 16.03.2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Pionkach odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy - "Mistrz Pięknego Czytania" . Wzięło w nim udział 17 najlepiej czytających uczniów z klas III i IV szkół podstawowych,  z terenu miasta i gminy Pionki. Uczestnicy mieli za zadanie pięknie przeczytać przygotowany wcześniej fragment   książki (klasy III - „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” Elżbiety Zubrzyckiej ; klasy IV - „Momo” Michaela Ende lub „Emil ze Smalandii” Astrid Lindgren) oraz już bez przygotowania przeczytać  fragment innej, wskazanej przez komisję konkursową, powieści dla dzieci.

 Naszą szkołę reprezentowali: Tomasz Kobylas z klasy IV oraz Gabriela Chmielewska i Monika Byszewska z klasy III. Po obradach jury okazało się, że mistrzynie pięknego czytania to trzecioklasistki  z naszej szkoły.

I miejsce zajęła Gabrysia Chmielewska, a II miejsce Monika Byszewska.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i upominki


CZYTAMY!

Szóstego i siódmego marca szkolną bibliotekę zdobyli szturmem uczniowie kl. Ic, którzy opowiadali o książkach i zachęcali kolegów do ich przeczytania. Swoje wypowiedzi wzbogacili plakatami i prezentacjami multimedialnymi.

Dziewczęta i chłopcy poradzili sobie z tremą przed publicznym występem i ciekawie przedstawili przeczytane przez siebie książki.  

 

zdjęcia

Amelia Belowska zachęcała do sięgnięcia po „Asa wywiadu i resztę świata”, Karolina Bukowska i Mateusz Kacperczyk mówili o „Oskarze i pani Róży”, Ola Czerska zwróciła uwagę na utwór z serii „Magiczne drzewo”, Miłosz Dziewit wybrał serię „Szkoła przy cmentarzu”, Kasia Kwaśnik omówiła „Opowieści o Ewie”. Olek Malinowski zabrał kolegów i koleżanki w świat sportu, proponując książkę „Ronaldo. Obsesja doskonałości”.

Amelia Marczewska zaintrygowała prezentacją „Osobliwego domu pani Peregrine”. Weronika Marzec przyciągnęła uwagę „Truskawkowymi polami”. Angelica Mucha mówiła o „Harrym Potterze i przeklętym dziecku”.

Weronika Muniak z pasją opowiadała o „Smudze”, a jej siostra Wiktoria – o „Pamiętniku jedynaczki”. Kacper Pyszczek przekonywał, że warto przeczytać „Piętnastoletniego kapitana”, a Kacper Tarnowski przedstawił korzyści wynikające z przeczytania „Wyspy skarbów”. Do Australii przeniósł kolegów Kacper Trzos, mówiąc o serii Alfreda Szklarskiego. Julia Sałek i Kasia Wasiak zachęcały do zwiedzania świata w 80 dni. Błażej Stan zaproponował „Wakacje z duchami”.

Wszyscy zwrócili uwagę na zalety prezentowanych publikacji, informowali o filmowych adaptacjach, jeśli takie powstały, przybliżali sylwetki autorów książek.

Na zakończenie Karolina dodatkowo zwróciła uwagę koleżanek i kolegów na utwory Anny Onichimowskiej.

Podczas spotkania p. Agnieszka Olejarz opowiedziała uczniom, na czym polega praca w bibliotece szkolnej, gdyż niektórzy myślą, że sprowadza się ona tylko do wypożyczania książek.

Paniom bibliotekarkom podobały się prezentacje. Ucieszył je fakt, że większość książek uczniowie wypożyczyli ze szkolnej biblioteki.


Posłuchaj

(proponuje przyjaciel biblioteki)


zdjęcia

Z książką w Nowy Rok

Dziewiątego stycznia uczniowie klasy IIIc zebrali się w szkolnej bibliotece, by pokazać, jak w ciekawy sposób zachęcić rówieśników – i nie tylko – do sięgnięcia po książkę. Wszyscy przezwyciężyli tremę przed publicznym występem i oryginalnie zaprezentowali jedną z przeczytanych przez siebie książek.  Gabrysia Stawarz, Ewelina Iwanowska i Kuba Malinowski wzbogacili swoje wystąpienia prezentacją multimedialną. Dawid Marek i Kuba Łukaszewski przygotowali ilustracje. Zuzia Towarek i Kuba Jurek zrobili mapę myśli, a Patrycja Stróż, Adrian Karaś, Eryk Smal, Ernest Brodowski i Łukasz Hebdziński – plakaty, oparte na różnych pomysłach. Oliwia Misalska narysowała plan wydarzeń! Iza Zawadzka miała ze sobą rekwizyt oraz przygotowała pytania dotyczące zagadnienia poruszonego w książce, o której mówiła. Zaskoczyła koleżanki i kolegów.

Jednak najważniejsze były słowa o książkach oraz sposób mówienia o nich, od rzeczowego zaprezentowania wartości utworu, poprzez logiczne wskazanie wad i zalet wybranej książki, aż do swobodnej, emocjonalnej, żywej opowieści związanej z autorem i treścią utworu. Nie zabrakło także porównania książki i jej ekranizacji. W takim zestawieniu wygrywała książka.Rozpiętość tematyczna utworów była duża. Pojawiły się „Papierowe miasta”, „Magiczne drzewo”, a nawet utwór z cyklu „ Assassin’s Creed”. Czyli… są książki dla każdego. Wystarczy po nie sięgnąć. Czy warto?  Argumenty ZA przytoczyła pani Agnieszka Olejarz.

 

zdjęcia

W NIEZWYKŁYM ŚWIECIE KSIĄŻEK

We wtorek w naszej bibliotece odbył się Szkolny Konkurs Głośnego Czytania pod hasłem „ W niezwykłym świecie książek”.  Wzięło w nim udział trzynastu uczniów z kl. II – VI. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie odczytali fragment wybranej przez siebie książki. Jury oceniło odczyty i do drugiego etapu zakwalifikowało pięcioro najpiękniej czytających uczestników. W etapie finałowym uczniowie odczytali tekst bez wcześniejszego przygotowania. Finaliści mieli trudne zadanie, lecz poradzili sobie  znakomicie. Zaprezentowali doskonały poziom techniki czytania oraz trafne  i ciekawe interpretacje tekstów. Wszyscy uczestnicy pięknie wystąpili, jednak jak to zwykle w konkursach bywa, jury nagrodziło tych, którzy szczególnie ich urzekli.  W młodszej kategorii wiekowej nagrodę otrzymał Filip Korycki, w starszej Sandra Janas.Żaden z uczestników nie opuścił biblioteki szkolnej bez upominku, ponieważ wszyscy na niego zasłużyli. Dokonali bowiem rzeczy najcenniejszej: przenieśli się w niezwykły świat książek.


Julia Byszewska z klasy Ia odkryła przed swoimi nowymi koleżankami i kolegami talent poetycki.
W dniu
28 listopada odbyło się SPOTKANIE POETYCKIE poświęcone twórczości tej utalentowanej dziewczynki.

Informacje o Julii i jej osiągnięciach przybliżyła uczniom klas pierwszych Pani Alicja Rutkowska-Struzik, która prowadziła spotkanie. Julia także przedstawiła się publiczności – nietypowo – czytając wiersz o… sobie.
Koleżanki i jeden z kolegów prezentowali wybrane wiersze Julki. Poetka także czytała swoje teksty, ponieważ publiczność zawsze oczekuje tego od autora. Podzieliła się również spostrzeżeniami dotyczącymi okoliczności powstania niektórych utworów.


Po przepysznej dawce pięknych słów, wygłoszonych w nastrojowej atmosferze podkreślonej blaskiem świec, uczniowie mogli zadawać młodziutkiej poetce pytania, na które chętnie odpowiadała.
Spotkanie zakończyło się słodko – wszyscy mogli poczęstować się słodyczami. Było to naprawdę przewrotne zakończenie tej chwili z poezją, gdyż… autorka nie przepada za słodyczami.   


 9 XI 2016 r. uczniowie z klasy I i II byli w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni, na kolejnym spotkaniu z pisarzem. Tym razem z panem Pawłem Wakułą - autorem książek dla dzieci i młodzieży i rysownikiem. Nie ma się więc co dziwić, że w czasie barwnych opowieści o bohaterach swoich książek, spod ręki autora wyłaniały się ich rysunkowe postacie. Ilustracje dedykowane młodym uczestnikom spotkania będą zdobiły szkolną bibliotekę. Licznie zakupione przez dzieci książki autora również posiadają jego wpisy i wrysy.

zdjęcia

 


W piątek 28 października 2016 r. uczniowie klas II i III byli w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlni na spotkaniu z panią Agnieszką Frączek - autorką książek dla dzieci, znaną im dobrze z wierszyków w podręcznikach. Pisarka bardzo ciekawie opowiadała o sobie, swojej twórczości i cierpliwie odpowiadała na sypiące się lawinowo pytania dzieci - niekoniecznie dotyczące książek. Czytała również swoje wierszyki, które bardzo się podobały. Po spotkaniu było wielu chętnych, by kupić wybraną przez siebie książkę i otrzymać autograf pisarki.

 

zdjęcia


Czytamy dzieciom.
Październik to miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji na terenie szkoły organizowane są akcje promujące czytelnictwo i księgozbiór w naszej szkole. Samorząd Uczniowski przyłączył się do działań biblioteki i przeprowadził cykl spotkań „Czytamy dzieciom” w grupie „0”. Raz w tygodniu najmłodsi uczniowie  słuchali jak starsi uczniowie czytają im jedną z popularniejszychszych pozycji literatury dziecięcej, serię „Franklin”. Zerówkowicze z entuzjazmem czekali na odwiedziny koleżanki  i kolegi z klasy V aby poznać kolejne przygody sympatycznego żółwika. Członkowie Samorządu zadawali dzieciom pytania aby sprawdzić czy dobrze zrozumiały one przeczytaną książeczkę, ponadto wykonywali prace plastyczne ilustrujące najciekawsze wydarzenia z danej pozycji. Zajęcia tak bardzo spodobały się najmłodszym, że z pewnością chętnie sięgną w przyszłości po kolejne książeczki z serii i jeszcze chętniej odwiedzą szkolną bibliotekę.


 

2015/2016

10 czerwca 2016 r. bibliotekę szkolną odwiedziły 4 i 5-cio latki. Dzieci dowiedziały się co to jest biblioteka, na czym polega wypożyczanie książek i wysłuchały opowiadania Wiesława Drabika "Beksa Ala". Przedszkolaki bardzo grzecznie wysłuchały opowiadania i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytania Pani bibliotekarki. W nagrodę otrzymały zakładki do książek dla swoich Mam. Obiecały, że wkrótce znów odwiedzą bibliotekę. 

zdjęcia


30 kwietnia 2016 roku zakończyła się XII edycja konkursu – ZBIÓRKA MAKULATURY, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Uczniowie naszej szkoły od stycznia do marca zebrali 1265 kg makulatury na kwotę 253 zł. Za uzyskane pieniądze bibliotekarki zakupiły do biblioteki szkolnej bajki  dla uczniów szkoły podstawowej oraz książki o problemach współczesnej młodzieży dla uczniów gimnazjum.  Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, za zaangażowanie w zbiórkę makulatury.

zdjęcia


21 lutego obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Drodzy Czytelnicy!
Za co lubicie język ojczysty? Jakie jest - według Was - najładniejsze polskie słowo? Kto najpiękniej mówi po polsku? Zapiszcie lub narysujcie swoje przemyślenia, a prace przynieście po feriach do biblioteki.

 

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE!

Nasza biblioteka uczestniczy w programie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Dzięki udziałowi w tym programie biblioteka miała możliwość zakupienia wielu nowości wydawniczych, w tym książek wybranych przez uczniów podczas zorganizowanych w marcu 2015 r. Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Zachęcamy wszystkich uczniów - MŁODSZYCH I STARSZYCH - do wypożyczania nowości! Wolny czas spędzony na czytaniu będzie na pewno atrakcyjny. Utwory dostarczą niesamowitych przeżyć, a niektóre być może przyczynią się do rozwijania zainteresowań i talentów.

W ramach realizowanego programu przewidzianych jest dodatkowo wiele ciekawych imprez czytelniczych. Część z nich już się odbyła.

zdjęcia

 


 

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
 
Było u nas książkowo, czytelniczo, bajkowo, wesoło i kolorowo
 
 • "Witajcie w naszej bajce"    
 • "Nietypowe prezentacje"     

 


 

Sprawozdanie z Ogólnopolskich Wyborów Książek

Nazwa szkoły: Publiczny Zespół Szkół w Suskowoli (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum)

Data przeprowadzenia wyborów: 3 marca 2015 r.
Liczba uczestników: 285

Wykaz najciekawszych książek dla gimnazjum:

lp. Tytuł Autor Liczba oddanych głosów
1 Gwiazd naszych wina Green J.
39
2 Hobbit czyli tam i z powrotem Tolkien J.R.R.
31
3 Kamienie na szaniec Kamiński A.
24
4 Zostań jeśli kochasz Gayle Forman
18
5 Harry Potter Rowling J.K.
17
6 Igrzyska śmierci The Hunger Games
14
7 Mały Książę Saint-Exupery A.
13
8 Krzyżacy Sienkiewicz H.
12
9 Pamiętnik narkomanki Rosiek B.
11
10 Opowieści z Narnii Lewis C.S
10
11 Władca Pierścieni Tolkien J.R.R.
9
12 Zmierzch Meyer S.
9
13 Tam gdzie spadają anioły Terakowska D.
8
14 Zwiadowcy Flanagan J.
7
15 Trzy metry nad niebem Moccia F.
7


Wykaz najciekawszych książek dla klas I – III:

lp. Tytuł Autor Liczba oddanych głosów
1 Franklin Bourgeois P.
14
2 Dzieci z Bullerbyn Lingren A.
11
3 Elmer McKee D.
10
4 Magiczne drzewo Maleszka A.
10
5 Zaczarowana zagroda Centkiewiczowie A. i C.
10
6 Anaruk chłopiec z Grenlandii Centkiewicz C.
7
7 Kot w butach Perrault Ch.
5
8 Sto bajek Brzechwa J.
4
9 Nasza mama czarodziejka Papuzińska
4
10 Cudaczek wyśmiewaczek Duszyńska J.
4
11 Karolcia Kruger M.
3
12 Puc,Bursztyn i goście Grabowski J.
3
13 Brzydkie kaczątko Andersen H.
3
14 Zezia i Giler Chylińska A.
3
15 Akademia Pana Kleksa Brzechwa J.
2

Wykaz najciekawszych książek dla klas IV – VI:

lp. Tytuł Autor L. oddanych głosów
1 Nowe przygody Mikołajka Goscinny R., Sempe J.
17
2 Dynastia Miziołków Olech J.
13
3 Opowieści z Narnii Lewis C.S
13
4 Chłopcy z Placu Broni Molnar F.
8
5 Cel snajpera Chris Kyle , Jim F. Scott McEwen
8
6 Pinokio Collodi C.
7
7 Kwiat kalafiora Musierowicz M.
5
8 Dzieci z Bulerbyn Lingren A.
5
9 Harry Potter Rowling J.K.
4
10 Gwiazd naszych wina Green J.
4
11 Akademia Pana Kleksa Brzechwa J.
4
12 Ten obcy Jurgielewiczowa I.
4
13 Ania z Zielonego Wzgórza Montgomery L.M.
4
14 Pamiętnik jedynaczki Kowalska-Pamięta H.
4
15 Szatan z siódmej klasy Makuszyński K.
4 


A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

M. Rej

DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka szkolna zaproponowała uczniom udział w nietypowym konkursie recytatorskim LUBIMY POLSKI.

Uczniowie szkoły podstawowej recytowali wiersze służące rozwijaniu dykcji i wymowy, czyli takie, na których można sobie połamać język. Wszyscy pięknie je zaprezentowali. Komisja, w skład której wchodziły m.in. uczennice gimnazjum ( Anna Łuczyńska i Wiktoria Zawadzka ), była pod ogromnym wrażeniem występów. Zaprezentowali się następujący uczniowie: Monika Byszewska, Gabriela Chmielewska, Julia Baran, Daria Marek, Zuzanna Bukowska, Wojciech Patyna, Szymon Gogacz, Tomasz Kobylas, Bartosz Maroń, Pachocki Krystian . Po burzliwych obradach, gdyż poziom recytacji był wysoki, komisja wyróżniła następujące osoby:

klasy I-III

I miejsce – Szymon Gogacz,

klasy IV - VI

I miejsce – Katarzyna Smolarz,

II miejsce – Agata Smolarz,

III miejsce – Amelia Gogacz.

Uczniowie gimnazjum stanęli przed innym wyzwaniem. Ich zadaniem było wygłoszenie w sposób artystyczny… piosenki. Utwory wybrali w drodze losowania. W tym zadaniu wyróżnili się: Anna Łuczyńska, Hubert Nagrocki, Paulina Tarnowska i Zuzanna Towarek.

Nie sposób nie wspomnieć o Wiktorii Zawadzkiej , która recytowała piosenkę Ukochana żegnam cię wykonywaną przez Janusza Radka. Aksamitna łagodność jest cechą wyróżniającą Wiktorię. Występy Julii Dudy i Blanki Kuchty okazały się… lepsze niż wokalne wykonania. Dziewczęta naprawdę potrafią malować słowami.

Dopełnieniem akcji były gazetki tematyczne. Zawarte w nich informacje zwróciły uwagę całej społeczności szkolnej na piękno naszej mowy ojczystej i konieczność dbania o jej poprawność.


 

"Tobie została powierzona Ziemia jak ogród; rządź nią z mądrością"

        W roku szkolnym 2013/2014 już po raz jedenasty zorganizowaliśmy w bibliotece akcję pod hasłem "Zbierając makulaturę chronisz las".
Czy wiesz, że:

 • aby wyprodukować jedną tonę papieru należy ściąć 17 drzew, więc każda tona makulatury to zachowanie drzew w lesie,
 • makulatura to także zmniejszenie o około 30% ilości odpadów, które trafiają na wysypiska,
 • makulatura to obniżenie zanieczyszczenia powietrza przez papiernie o 75%,
 • zmniejszenie skażenia wody w procesie produkcyjnym o 35%,
 • ograniczenie zużycia wody o 40%.

Więc:

 • przy robieniu notatek i xero pamiętaj o tym, że kartki papieru maja dwie strony,
 • kupuj bloki listowe, notatniki wyprodukowane z makulatury,
 • nie kupuj wydawnictw, których koniecznie nie potrzebujesz - lepsze drzewo w lesie niż niepotrzebna książka na półce,
 • wymieniaj się książkami ze znajomymi, korzystaj z biblioteki.
 •                                     Organizator: Biblioteka Szkolna i Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
       

© Suskowola 2011
administrator strony: wojciechowskau@gmail.com