PRZEDSZKOLE.......PRZEDSZKOLE......PRZEDSZKOLE......  
           
           
 

Powrót

 

   

AKTUALNOŚĆI 2016/2017

 


UWAGA

Dyrektor Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli informuje, iż dnia 23 sierpnia 2017r.
o godzinie 16.00 w Publicznym Przedszkolu w Suskowoli odbędzie się spotkanie rodziców dzieci przyjętych do przedszkola na rok szkolny 2017/2018.

     


 

Certyfikat ‘’Kubusiowi Przyjaciele Natury’’

Publiczne Przedszkole w Suskowoli nabyło prawo do posługiwania się Certyfikatem ‘’Kubusiowi Przyjaciele Natury’’. Przedszkolaki nauczyły się jak chronić środowisko i dary natury oraz jak dbać o zdrowie.


zdjęcia

 

Piknik Rodzinny
W dniu 9 czerwca 2017 r. odbył się w naszym przedszkolu Piknik Rodzinny, na którym z  przybyłymi gośćmi świętowali przedstawiciele samorządu gminnego: pan Mirosław Ziółek- Wójt gminy Pionki, pani Marianna Dzikowska- Skarbnik gminy Pionki, pani Małgorzata Warchoł- Kierownik GZOiW w Pionkach, pani Katarzyna Konopska- Inspektor do spraw Kadr w GZOiW w Pionkach. Dzieci zaprezentowały się w dwóch programach artystycznych. Pierwszym z nich było przedstawienie pt. ,,W krainie bajek’’, w którym przedszkolaki poprzez wcielenie się w bajkowe postacie wyraziły wdzięczność i miłość do swoich rodziców oraz podziękowały im za trud wychowania i codzienne wsparcie. Wśród  zgromadzonych gości nie dało się ukryć wzruszenia.

Po występie dzieci podarowały wszystkim  serca z piernika i zaprosiły na dalszą część uroczystości. Podczas niej zaprezentowały się w programie poświęconym pożegnaniu przedszkola, który zakończył się pięknie zatańczonym krakowiakiem. Po części artystycznej przedszkolaki wręczyły kwiaty Paniom, Pani Dyrektor oraz Panu Wójtowi gminy Pionki, który dziękując za występy przekazał  dzieciom upominki. Następnie każdy mógł skosztować domowych wypieków oraz kiełbaski z grilla. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor złożyła życzenia, podziękowała rodzicom za owocną współpracę oraz wręczyła małym aktorom słodki podarunek.

 

 


Wycieczka do ,,Gadolandii”
W  czerwcu przedszkolaki wybrały się do ,,Gadolandii” w Zwoleniu, gdzie obejrzały liczne gatunki egzotycznych gadów. Wśród nich znalazły się: węże, krokodyl i kameleon, które zadziwiały naszych obserwatorów specyficznym wyglądem oraz sposobem poruszania się. Dzieci podczas krótkiej prezentacji połączonej z pokazywaniem niektórych osobników zapoznały się z informacjami dotyczącymi ich pochodzenia, wyglądu, sposobu rozmnażania  i opieki nad nimi w terrarium. Miały również możliwość dotykania wybranych okazów. Po wyjściu z budynku przedszkolaki  poznawały  zwierzęta gospodarskie oraz  żółwie, strusie, szopy pracze i papugi. Ta wizyta była dla naszych przedszkolaków niezapomnianym przeżyciem, pełnym radości i zabawy.

zdjęcia


Dzień Dziecka

Dnia 1 czerwca 2017r. świętowaliśmy Dzień Dziecka.

Dzieci spędziły go w przedszkolu i na placu przedszkolnym, wesoło się bawiąc. Brały udział w konkursach sportowych oraz grach planszowych i zabawach ruchowych. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku- lodów. Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy spełnienia najskrytszych marzeń.

zdjęcia


 

DZIEŃ ZIELONY

W ramach programu edukacyjnego ‘’ Kubusiowi Przyjaciele Natury ‘’ zorganizowany został Dzień Zielony. Dzieci przyszły ubrane na zielono. Celem tej akcji było przedstawienie koloru zielonego jako przyjaznego środowisku. Po śniadaniu wychowawczyni zaprosiła dzieci w podróż pociągiem do Zielonej Krainy Warzyw i Owoców. Przedszkolaki wchodziły do pociągu po okazaniu zielonego biletu. Podróż zakończyła się zielonym poczęstunkiem, czyli degustacją warzyw i owoców.

Podczas śpiewania  piosenek  ekologicznych dzieci szukały zielonych przedmiotów. Zatańczyły z Kubusiem do piosenki ‘’ Wytańcz witaminy’’. Następnie wzięły udział w grze planszowej ‘’Pomagamy Ziemi codziennie’’ utrwalającej ekologiczne nawyki.

zdjęcia

Na mecie na każdą drużynę( 4-latki, 5-latki) czekała nagroda- zielona galaretka oraz zielone serduszko z napisem ‘’Młodzi ekolodzy’’.

Po wyjściu na plac przedszkolny dzieci przeobraziły się w badaczy przyrody. Dzień Zielony był pełen zabawy i niespodzianek.


 

Zajęcia języka angielskiego

Zajęcia z języka angielskiego odbywają się dwa razy w tygodniu.

Przedszkolaki wraz z pacynką Cheeky uczą się prostych zwrotów, słownictwa i poprawnej wymowy, co na pewno wykorzystają w kontynuowaniu dalszej nauki.

Dzieci bardzo chętnie biorą udział w zajęciach.

zdjęcia


 

Wizyta w NZOZ  ,,Prima” w Suskowoli
Dnia 11.05.2017 r. dzieci wybrały się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Prima” w Suskowoli. Zapoznały się tam z pomieszczeniami: poczekalnią, rejestracją, gabinetem dla małych dzieci, gabinetem zabiegowym. Celem spotkania było poznanie zawodu pielęgniarki oraz uświadomienie dzieciom konieczności dbania o zdrowie. Pani Wiesława Jelińska pokazała przedszkolakom urządzenia, z których korzysta na co dzień. Dzieci zobaczyły różne wagi, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego, urządzenia do wykonywania EKG i do mierzenia wzrostu. Pielęgniarka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, mierzyła i ważyła chętne dzieci. Przypomniała, jak ubierać się stosownie do pogody i prawidłowo odżywiać się. Na zakończenie dzieci otrzymały naklejki. Dziękujemy za cenne informacje i poświęcony czas!

zdjęcia


Smok czyta legendę ‘’ O wawelskim smoku’’

Nieocenioną wartość w przybliżeniu dzieciom kultury ojczystej i przynależności do niej mają legendy.

W dniu  9 maja 2017 r. wielką niespodzianką była wizyta smoka w przedszkolu, który przeczytał legendę ‘’ O wawelskim smoku’’. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały legendy krakowskiej, z której dowiedziały się o losach smoka. Nasze legendy są piękne i powinniśmy je czytać dzieciom.

zdjęcia


ZAJĘCIA TWÓRCZEGO RECYKLINGU

W naszym przedszkolu, w ramach obchodów Dnia Ziemi, przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w trzydniowych zajęciach twórczego recyklingu. Miały one na celu rozwijanie u dzieci kreatywności oraz budowanie świadomości o potrzebie ponownego wykorzystywania materiałów, dzięki czemu ograniczają ilość wytwarzanych odpadów. Najpierw przez kilka ostatnich dni rodziny zbierały surowce wtórne, a następnie przedszkolaki tworzyły z nich niepowtarzalne przedmioty użytkowe i zabawki: lalki, garaże, samochody, zegar, korale, grzechotki, żółwie, pudełka na kredki, kwiatki, telewizor, motyle, domki dla lalek, węże, zamek i inne. Składanie wielu elementów w jedną całość dostarczyło dzieciom dużo radości.

zdjęcia


Dzień Drugiego  Śniadania

Przedszkolaki ucząc się odpowiedzialności za własne zdrowie i wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, przygotowały zdrowe drugie śniadanie. Różne warzywa i szczypiorek z kącika przyrody użyły do samodzielnego komponowania swoich kanapek. Były one kolorowe, pomysłowe, a przede wszystkim zdrowe.

kilka zdjęć


Wielkanocna palma- zajęcia warsztatowe dla rodziców
Z obchodami  Świąt Wielkanocnych związany jest zwyczaj robienia palm, które stanowią pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.
Dnia 6 kwietnia 2017r.  do przedszkola przybyli rodzice z potrzebnymi do wykonania palemek materiałami, z których wspólnie ze swoimi pociechami wykonali piękne palmy wielkanocne, sprawiając przy tym wiele radości dzieciom. Wszyscy obecni na warsztatach mieli możliwość obejrzeć, jak ich pociechy zatańczyły krakowiaka.
Na zaproszenie, do naszego przedszkola przybyła  pani Dyrektor, która złożyła życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym. Dzieci również życzyły naszemu gościowi Wesołych Świąt Wielkanocnych.
Uśmiechnięte przedszkolaki wróciły do domów z pięknymi palmami, które można było podziwiaćw kościele, w trakcie obchodów Niedzieli Palmowej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za miłą atmosferę, która wprowadziła nas  w przedświąteczny nastrój.

zdjęcia


W dniu 5 kwietnia 2017 r. przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ekologicznych  ,, Życie rodzinne bocianów białych- od przylotów po sejmiki”. Zajęcia przeprowadziła   pani  Aleksandra Kołacz (pracownik Kozienickiego Parku Krajobrazowego), która przybyła do nas z wieloma rekwizytami oraz prezentacją multimedialną. Dzieci dowiedziały się, czym się żywią bociany  oraz w jaki sposób przebiega ich coroczna wędrówka do ciepłych krajów. Mali przyrodnicy pozyskali również wiele innych informacji na temat bohaterów naszych warsztatów.  Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach i w prezencie otrzymały naklejki zwierząt i ptaków znajdujących się pod ochroną w Parku Krajobrazowym.

zdjęcia


Wyjazd na przedstawienie teatralne pt. ,, Piękna i Bestia”
Dnia 4 kwietnia 2017 r. przedszkolaki w sali widowiskowej CAL w Pionkach obejrzeli przedstawienie oparte na motywach francuskiej baśni ludowej pt. ,, Piękna i Bestia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Dzieciom podobał się motyw poświęcenia i bezinteresownej miłości, jaką Bella obdarzyła swojego ojca, a także przepiękna i wzruszająca historia miłości Pięknej do Bestii (zaklętego w potwora księcia). Zjawiskowe kostiumy, zabawna choreografia oraz liczne piosenki rozbawiły wszystkich widzów.

zdjęcia


zdjęcia

Pierwszy Dzień Wiosny
Dnia 21 marca 2017 r. przedszkolaki wyruszyły na spacer, by powitać najpiękniejszą porę roku- wiosnę, na którą czekały z wielką niecierpliwością. Dzieci z Marzanną (kukłą) wyruszyły na plac przedszkolny i tam skandowały wiosenne okrzyki, którymi próbowały wystraszyć zimę. Następnie spacerując po okolicy szukały pierwszych oznak wiosny i znalazły: przebiśniegi, krokusy, wierzbowe bazie oraz nieliczne listki na drzewach.  W najbliższym czasie na naszych małych przyrodników czeka jeszcze wiele nieodkrytych zmian zachodzących w przyrodzie podczas wiosny.


Wiosenny kącik przyrody
Przedszkolaki już na początku marca rozpoczęły urządzanie wiosennego kącika przyrody. Siały różnorodne nasiona: pietruszkę, koperek, kiełki słonecznika, pszenicę oraz sadziły cebulę  i fasolę. Teraz codziennie dbają o swoje rośliny oraz prowadzą obserwacje.

zdjęcia


Zajęcia ekologiczne w przedszkolu
W ramach realizacji programu ,, Kubusiowi Przyjaciele Natury ” odbyły się zajęcia ekologiczne na temat : Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy. Przedszkolaki dowiedziały się, jak dbać o środowisko. Poznały pojęcie recyklingu i nauczyły się efektywnego segregowania odpadów. Dzieci wykonały z surowców wtórnych kolorowego zajączka.  
To, czego się nauczyły w trakcie zajęć, na pewno wykorzystają w życiu codziennym.

 

zdjęcia


Wizyta pani krawcowej w przedszkolu
Dnia 9 marca 2017 r. przybyła do  przedszkola Pani Dominika Łuszczak- mama Antosia. Dzieci  z zaciekawieniem oglądały przyniesione przez nią: różne materiały, szpulki do nici, guziki, igły, maszynę do szycia i inne przybory krawieckie. Następnie wycinały obrysowane elementy i pomagały Pani Dominice uszyć sowę, która zamieszkała w naszym przedszkolu. Okazało się, że praca krawcowej, chociaż z pozoru przyjemna wcale nie jest łatwa. Na  zakończenie dzieci otrzymały od naszego gościa słodkie orzeszki. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia!

zdjęcia


  Bal karnawałowy w przedszkolu

Obchodzony dzisiaj Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.
W tym dniu odbył się w przedszkolu bal karnawałowy. Pięknie przebrane dzieci z dumą prezentowały wymyślne stroje postaci z bajek. Wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą wzięły udział we wspólnych zabawach i konkursach, tj. taniec z balonami, konkurs ,, tańczące krzesła ‘’, zagadki oraz wybory króla i królowej balu. Zostali nimi: Stasio Bator i Klara Mularska. W trakcie karnawałowych szaleństw można było zjeść smacznego pączka. Było wesoło, kolorowo i zabawnie. Następny bal karnawałowy już za rok…

zdjęcia


Czytanie baśni pt. ,,Czerwony Kapturek”

     Kolejne spotkanie w ramach akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom” było poświęcone bardzo lubianej przez dzieci baśni pt. ,, Czerwony Kapturek”. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały czytanej baśni przez mamę Weroniki – p. Annę Bąk.  Pięknie odpowiadały na zadane przez nią pytania, a potem przyszedł czas na zajęcia plastyczne, które dzieci bardzo lubią. Za starannie wykonane prace, otrzymały pyszną niespodziankę od naszego miłego gościa. Serdecznie dziękujemy!

zdjęcia


zdjęcia

 

  ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”
W naszym przedszkolu oprócz nauczycielek, które codziennie czytają dzieciom, do akcji włącza się coraz więcej rodziców. Ostatnio gościła u nas mama Stasia - p. Edyta Bator, która czytała ulubiony utwór swojego syna: z serii ,,Poczytaj mi Mamo” -wiersz Danuty Wawiłow pt. ,,Daktyle’’. Dzieci dowiedziały się, co to takiego są daktyle i obiecały, że będą je zjadały zamiast cukierków. Potem mama czytała wybrany z naszego kącika czytelniczego wiersz Wandy Chotomskiej pt. ,,Bańkowice Mydlane”, który był inspiracją do przeprowadzenia z dziećmi zabawy stymulującej rozwój mowy- puszczanie baniek mydlanych. Zrobiło się ,,bańkowo” i kolorowo w naszym przedszkolu. Dzieci  z wielkim entuzjazmem puszczały i łapały bańki. Było dużo radości i wesołej zabawy. Dziękujemy mamie Stasia za zestawy do robienia baniek mydlanych!


Spotkanie w ramach akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom”

W ramach akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom” gościliśmy w przedszkolu mamę Agatki- p. Ewelinę Dziekan, która przeczytała dzieciom opowiadanie o dniu wiosennym w Stumilowym Lesie. Kiedy to po długiej zimie, Puchatek i jego towarzysze, znów mogli korzystać z wszelkich uroków wiosny. Po przeczytaniu przedszkolaki wspólnie z Puchatkiem doszły do wniosku, że jest to niezwykle optymistyczna pora roku. Później przyszedł czas na małe co nieco Kubusia Puchatka. Czytanie oraz wspólny poczęstunek wprowadziły dzieci w dobry nastrój na cały dzień. Serdecznie dziękujemy!

zdjęcia


zdjęcia

Walentynki - Czerwony Dzień Przyjaźni w Przedszkolu

Dnia 14 lutego w naszym przedszkolu było bardzo wyjątkowo. Każdy przedszkolak przyszedł w czerwonym ubraniu. Serduszka nastrajały wszystkich pozytywną energią. Zabawy przy muzyce były w rytmach: serduszka i pomidora; lizaki także miały  kształt serca. Przedszkolaki wykonały dla swoich rodziców ,, serduszkową ‘’ pracę plastyczną oraz wiele serduszek dla naszego gościa- Pani Dyrektor, która odwiedziła dzieci i podarowała im obiecaną niespodziankę. W tym dniu przedszkolaki wzajemnie wręczały sobie zrobione walentynki, a tuż przed obiadem przygotowały pyszny deser. Wszyscy świetnie się bawiliśmy!


Mali kucharze pieką gofry

Wtorkowe przedpołudnie przedszkolaki spędziły bardzo pracowicie - odbyło się wielkie pieczenie gofrów. Dzieci zabrały się do pracy zaraz po śniadaniu. Najpierw poznały zasady działania miksera oraz gofrownicy. Potem założyły fartuszki i czapeczki, i ochoczo zabrały się do wspólnego przygotowania ciasta. Z pełnym zaangażowaniem ubijały białka, dodawały mąkę, żółtka, mleko i olej. Gofry piekły się w rozgrzanej gofrownicy do uzyskania pożądanego koloru, a podczas pieczenia w całym przedszkolu rozchodził się aromatyczny zapach. Dzieci z niecierpliwością czekały aż ich wypieki będą gotowe. Wszystkie wyglądały apetycznie, a smakowały jeszcze lepiej. Przedszkolaki poczęstowały pysznymi goframi P. Dyrektor, która ucieszyła się z niespodziewanej wizyty małych kucharzy.

zdjęcia


Czytanie wiersza J. Tuwima pt. ,, Lokomotywa”

Po raz kolejny w ramach akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom” w ciekawy sposób promujemy głośne czytanie. W poniedziałek odwiedziła nas mama Olgi- Pani Marta Sztamberek, która  czytając dzieciom wiersz J. Tuwima pt. ,,Lokomotywa”, przeniosła je w krainę podróży. Wspólne głośne czytanie, tworzenie wagoników do lokomotywy z poznanego wiersza oraz układanie puzzli ilustrujących wiersz, okazały się doskonałą nauką i zabawą dla naszych przedszkolaków. Dziękujemy naszemu gościowi za przybycie, świetną zabawę i mile spędzone chwile. 

kilka zdjęć                                


 Przedszkolaki  dokarmiają ptaki zimą

Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Przedszkolaki, aby pomóc im w przetrwaniu zimy , zdecydowały się na regularne dokarmianie ptaków. Mają karmnik, który ustawiony jest w pobliżu okna naszego przedszkola. To wspaniała okazja do podpatrywania natury. Takie obserwacje uwrażliwiają naszych małych przyrodników na piękno i potrzebę ochrony środowiska.

zdjęcia

 


zdjęcia

Zabawy na śniegu - lepienie bałwana

    Dnia 3 lutego 2017 r. świat pokrył śnieżny puch
- był on mokry, ciężki i lepki. Wybraliśmy się na plac przedszkolny, aby zrobić wyjątkowego bałwana. Dzieci chętnie lepiły w rękach kule śniegowe, a następnie toczyły je po nieudeptanym śniegu, aż otrzymywały kulę pożądanego rozmiaru. Ułożyły je  jedna na drugiej. Elementy wykończeniowe należały do ich wyobraźni i posiadanych przedmiotów. Nie zapomnieliśmy zrobić przedszkolakom pamiątkowego zdjęcia z bałwanem.


Dzień Babci i Dziadka  

 Dnia 31 stycznia 2017 r. świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Nasze przedszkole wypełnione było gośćmi, rozbrzmiewały piosenki, wierszyki i tańce, a babcie i dziadkowie nie kryli wzruszenia, podziwiając występy naszych przedszkolaków. Po części artystycznej dziadkowie otrzymali w prezencie od swoich wnucząt kolorowe fartuszki. Potem były życzenia  od pani Dyrektor, które przekazała wychowawczyni grupy – samych pięknych chwil w życiu, zdrowia, spokoju i tego, aby zawsze byli dumni ze swoich wnucząt. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za wspólnie spędzone chwile, i mamy nadzieję, że na długo pozostaną one w pamięci zarówno dzieci, jak i kochanych dziadków. Nieocenione okazały się mamy, które pomogły w organizacji spotkania.

zdjęcia


zdjęcia

W czwartek 19 I 2017 r. odbyła się 13 edycja Szkolnego Konkursu Kolęd, który już na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości szkolnych. Wzięli w nim udział uczniowie klas I - VI oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Regulamin przewidywał występy całych klas, które miały za zadanie zaśpiewać kolędę, wyznaczoną w drodze losowania. Wszystkie występy były piękne. Niektórym towarzyszyły odpowiednie stroje, rekwizyty, a nawet własny akompaniament. Jury stanowiła publiczność, która nagradzała artystów brawami. Po części konkursowej przyszła pora na indywidualne występy. Cętnych do kolędowania nie brakowało. Każda klasa otrzymała upominek oraz słodki poczęstunek. 


           Wyjazd na spektakl teatralny

Dnia 18.01.2017 r. przedszkolaki pojechały do CAL w Pionkach na spektakl teatralny pt. ,, Baśnie Dalekiego Wschodu” w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Głównym bohaterem przedstawienia był żeglarz Sindbad, który podczas swej morskiej wyprawy pragnął  podkreślić ogromne wartości, jakimi są dobro, uczciwość i prawda. Porwał  on widzów w niesamowitą podróż w nieznane,  w poszukiwaniu zdjęcia zaklęcia rzuconego na jego ukochanego brata. Wędrując z Sindbadem, młodzi miłośnicy teatru poznali świat przyjaźni i miłości, pełen wielu perypetii i ciężkich prób. Ta wędrówka była dla naszych małych obserwatorów  pięknym i  niezapomnianym wspomnieniem.


Ogólnopolski konkurs plastyczny ,,Kocham moje Przedszkole” rozstrzygnięty!
W konkursie wzięło udział nasze przedszkole. Wszystkie dzieci współpracując w ramach grupy przedszkolnej wypowiedziały się poprzez aktywność plastyczną, jak bardzo kochają swoje przedszkole. Chociaż  nie zdobyły nagrody, istotne jest,  że zdecydowały się zmierzyć z trudem postawionego przed nimi wyzwania. Oto nasza praca plastyczna:


21 grudnia uczniowie gimnazjum, szkoły podstawowej i przedszkola wprowadzili nas w świąteczną atmosferę prezentując Jasełka. Program w ogromnym skupieniu obejrzeli zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Widzów zachwyciły dekoracje, kostiumy oraz talenty wokalne i aktorskie. Serdecznie dziękujemy.

zdjęcia


Warsztaty bożonarodzeniowe

W poniedziałek w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Rodzice wraz z dziećmi pracowali z ogromnym zapałem podczas wykonywania pięknych lampionów. W dalszej części spotkania przedszkolaki zaprezentowały wspaniałe przedstawienie nawiązujące do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Taniec dzieci z szarfami do piosenki "Hallelujah” oraz taniec  ze wstążkami do piosenki z filmu ,,Kraina Lodu” dostarczyły widzom mnóstwa emocji i wzruszeń.  Po krótkiej modlitwie z panią Marią Czyżewską i życzeniach- aby ten szczególny czas świątbył dla każdego z nas okazją do spełnienia miłych chwil w gronie najbliższych, wszyscypołamali się opłatkiem. Pani dyrektor dołączyła się do życzeń i podziękowała mamie Agatki za uszycie szarf i wstążek na przedstawienie. Dopełnieniem bożonarodzeniowej atmosfery było wspólne kolędowanie wraz z prezentacją zdjęć za pomocą projektora. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w warsztatach.

zdjęcia


Edukacyjny program
"Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Po raz pierwszy nasze przedszkole przystąpiło do IX edycji edukacyjnego programu  ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program trwa od października 2016 r. do czerwca  2017 r., aby nasza placówka nabyła prawo do posługiwania się Certyfikatem "Kubusiowi Przyjaciele Natury” musimy przeprowadzić szereg działań ekologicznych. Przedszkolaki nauczą się jak dbać o środowisko naturalne, a także na czym polega aktywny wypoczynek i zdrowe odżywianie.


Spotkanie z Mikołajem
Dnia 6 grudnia 2016 r. odwiedził przedszkolaków Mikołaj. Dzieci powitały gościa piosenką ,, Mikołaj ma trudne zadanie”. Następnie odbyła się  wspólna zabawa z Mikołajem przy nagraniach piosenek dla dzieci i wręczenie grzecznym przedszkolakom przyniesionych przez niego prezentów. Mikołaj przywiózł też dzieciom piękną nową choinkę i dużo kolorowych bombek. Dziękujemy Mikołajowi za prezenty i czekamy na jego odwiedziny w następnym roku. Dodatkowo członkowie Szkolnego Koła Caritas odwiedzili przedszkolaków i też mieli dla nich drobne niespodzianki od Mikołaja.

zdjęcia


Anna Zielińska z grupy 4,5- latków zajęła I miejsce w konkursie literacko - plastycznym ,,List do św. Mikołaja" w kategorii wychowankowie przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Serdecznie gratulujemy!

zdjęcia

 

Dzień Pluszowego Misia

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest on stałym towarzyszem, przyjacielem oraz pośrednikiem największych sekretów i tajemnic.
Dnia 25 listopada 2016 r. obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki, które towarzyszyły im przez cały dzień.  Przybyły małe, średnie i bardzo duże misie o różnorodnych kolorach.

Przedszkolaki  na języku  angielskim bawiły się misiami - układając maskotkę względem siebie. Chętnie wzięły udział w zabawie muzyczno- ruchowej ,, Postacie z bajek” oraz wielu zabawach  tanecznych , które przybliżyły im postać tego magicznego bohatera. Wykonały misie i zrobiły sobie z nimi wspólne zdjęcie. Ten dzień był  pełen  uśmiechu i wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawiło naszym przedszkolakom spędzenie czasu ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi.

 

zdjęcia

                                                                            Zabawy badawcze

Dnia 22 listopada 2016 r. przedszkolaki wykonały doświadczenie polegające na przeprowadzeniu krystalizacji soli. Najpierw wymieszały wodę z solą, tworząc roztwór, a następnie zanurzyły w nim nitkę  umieszczoną na drewnianym patyczku. Już po trzech godzinach pojawiły się pierwsze kryształki soli. Dzieci opisywały także wygląd wody. Dowiedziały się, że woda jest cieczą i przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje. Poszukując odpowiedzi na pytanie : Jaka jest woda? przedszkolaki zrozumiały, że woda krąży w przyrodzie oraz  zapoznały się ze zjawiskiem parowania i skraplania.


Deszczowe przedstawienie

Przedszkole jest miejscem, gdzie dzieci uczą się przedstawiać krótkie inscenizacje.  W poniedziałek wielką radość sprawiło dzieciom przygotowanie przedstawienia do utworu Doroty Gellner "Deszczowy król ''. Chętnych do udziału w przedstawieniu było wielu! Wielkie brawa dla występujących przedszkolaków.

zdjęcia


 

zdjęcia

Pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej dla przedszkolaków

W dniu 18 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadzili  je: dh Naczelnik Marek Konofalski, dh Rafał Marczak, dh Agata Wasik, dh Denisa Rozwałko z Ochotniczej  Straży Pożarnej   w Pionkach. Były to doskonałe zajęcia - połączenie zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy o ratowaniu życia. Przedszkolaki zostały zapoznane ze sprzętem ratowniczym, deską ortopedyczną, maską tlenową i innymi akcesoriami będącymi wyposażeniem torby R-1, utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Po zajęciach dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego. Każde dziecko mogło wejść do niego i poczuć się jak prawdziwy strażak.

 


  "Cała Polska Czyta Dzieciom”     

W naszym przedszkolu w ramach kontynuacji ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom”, zaproszeni rodzice w poszczególne dni miesiąca, począwszy od października odwiedzają swoje pociechy i  czytają im krótkie książeczki lub bajki dla dzieci.  We wtorek mama Ani przeczytała opowiadanie Doroty Kozioł pt. "Piesek Węgielek”. Dzieci dowiedziały się o tym, kto jest najlepszym przyjacielem: - "czy ten, kto jest ważny , ładny, czy też ten, kto dla bliźniego, ma dobroci w sercu wiele?”.

kilka zdjęć

 

Dziękujemy Pani Katarzynie Zielińskiej za poświęcenie dzieciom  swojego cennego czasu oraz przygotowanie  dla nich niespodzianki. Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców do udziału w akcji, prosimy o zgłaszanie się do wychowawcy grupy, gdyż czytanie książek przez bliskie osoby sprawia dzieciom wiele radości.

Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada obejrzeliśmy akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Program słowno- muzyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz odtańczony polonez przez uczniów klasy III PSP  bardzo podobały się przedszkolakom.

kilka zdjęć


Bal jesienny
Dnia 18 października do przedszkola na bal jesienny przybyły: trzy Dynie, Jeżyk, Wilk, Chrząszcz, Lis   i wiele innych postaci udekorowanych liśćmi, żołędziami, koralami z jarzębiny i kasztanów, w które wcieliły się przedszkolaki. Zawitał do nas także Staś -Czarodziej, który przyniósł dynię pełną cukierków. Miał świetny humor i zapraszał wszystkie dzieci do wspólnej zabawy, były tańce przy jesiennych przebojach oraz konkursy. Chętne dzieci przebijały balony, w których były ukryte zadania. Dużo radości sprawiło  wykonanie szala z kolorowych liści dla Pani Jesieni , zbieranie żołędzi, orzechów i kasztanów, układanie jesiennych puzzli oraz węży z kasztanów. Na zakończenie  przedszkolaki rozpoznawały po dotyku dary jesieni, które ukryły się w dyniowym koszu. Gratulujemy Rodzicom wspaniałych pomysłów na dziecięce stroje, a dzieciom życzymy miłych wspomnień z tegorocznego Balu Jesieni.

 

zdjęcia


Dzień Pomarańczowy
Dnia 14 października jesiennym kolorem, który dominował w naszym przedszkolu był kolor pomarańczowy. Przedszkolaki zaczęły dzień od wspólnej zabawy przy piosence   ,, Urodziny marchewki”. Potem zapoznały się z różnymi pomarańczowymi warzywami i owocami oraz ich walorami zdrowotnymi. Z wielką ochotą ozdabiały pomarańcze, układały na talerzykach obrazki  ze zdrowej i chrupiącej marchewki oraz słodkiej pomarańczy i mandarynki, które zjadały z wielkim apetytem, popijając przy tym pysznym sokiem pomarańczowym. Następnie dzieci oddzielały miąższ od pestek dyni. Na zakończenie odbyła się ich degustacja.  Dzień był pełen niespodzianek oraz niezapomnianych doznań!

 

zdjęcia


Dzień Nauczyciela
W dniu 13 października 2016 r. przedszkolaki obejrzały akademię  z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowaną przez uczniów klasy II b i I c gimnazjum oraz klasy  IV i V szkoły podstawowej. Podczas uroczystości dzieci mogły przyjrzeć się każdemu z przedmiotów szkolnych, jakie nauczane są na etapie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz poznać tajniki pracy nauczyciela.

kilka zdjęć


Kontynuujemy akcję zbierania nakrętek. Podobnie jak w latach ubiegłych każdy przedszkolak może pomóc choremu dziecku. W tym roku szkolnym zbieramy nakrętki dla Kajetana Krygrowskiego, który cierpi na padaczkę lekooporną. Ostatnią szansą dla Kajetana jest operacja w Niemczech, która jest bardzo kosztowna.

Nie wyrzucajcie nakrętek do kosza - przynieście je do przedszkola!


Dzień Przedszkolaka
W dniu 19 września świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci w doskonałych humorach zebrały się w sali zabaw. Odśpiewały piosenkę ,,Jestem sobie przedszkolaczek” i zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Przedszkolaki rzucały do celu, chodziły z krążkiem, kółkiem lub woreczkiem na głowie, brały udział w różnych zabawach integracyjnych z chustą animacyjną.
Potem ozdobiły głowy sylwetkami postaci z bajek i  wyruszyły z przedszkola ze śpiewem i akompaniamentem instrumentów perkusyjnych. Barwny korowód wzbudził zainteresowanie przechodniów naszej miejscowości. Przedszkolaki z dumą informowały ich  o swoim święcie. Po powrocie wykonały prace plastyczne ,, Dzień Przedszkolaka”.                

zdjęcia

 Informacja dla rodziców dzieci uczęszczających
do Publicznego Przedszkola w Suskowoli

  W dniu  30 sierpnia 2016 r. rodzice proszeni są o zgłaszanie się do sekretariatu Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli w sprawie podpisywania umowy na r. szk.2016/2017 dotyczącej  korzystania z usług Publicznego Przedszkola w Suskowoli prowadzonego przez Gminę Pionki.                      

 Spotkanie organizacyjne z wychowawcą grupy odbędzie się dnia 31 sierpnia 2016 r. o godz. 16.00 w sali nr 3 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suskowoli.


 

Archiwum:

rok szkolny 2015/2016

 

 

 
           
http://suskowola.pl/przedszkole/galeria/16_17/index.php?sfpg=d2Fyc3p0YXlibi8qKmFjM2I2ZmJlODllYzNiYTRkZWRhNjk0ZjllYmZmNjk0