Untitled Document

PRZEDSZKOLE.......PRZEDSZKOLE......PRZEDSZKOLE......

Powrót

AKTUALNOŚCI 2018/2019


Dyrektor Publicznego Zespołu Szkół w Suskowoli informuje, iż dnia 28 sierpnia 2019 r. o godzinie 16.00 w Publicznym Przedszkolu w Suskowoli odbędzie się spotkanie rodziców dzieci przyjętych do przedszkola na rok szkolny 2019/2020.


Jak nie czytam, jak czytam

Przedszkolaki przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” już po raz drugi. I nie jest to niczym dziwnym, ponieważ maluchy wiedzą że czytanie książek jest niezwykle ważne. Codziennie w przedszkolu piękne opowieści czyta im Pani, a w dniu akcji do przedszkola przyszły starsze koleżanki z gimnazjum i zaproponowały różne zabawy związane z książką i czytaniem. Pokazały dzieciom, że w książkach potrafią ukryć się zagadki. Poza tym zaproponowały maluchom zabawę językową, by zasiać w nich ziarno zamiłowania do twórczości literackiej.  


Dzień Rodziny 

W Publicznym Zespole Szkół w Suskowoli  30 maja 2019 r. odbyła się uroczystość Dnia Rodziny, na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Pionki p. Mirosław Ziółek oraz Kierownik GZOiW p. Małgorzata Warchoł. W tym wyjątkowym dniu przedszkolaki zaprezentowały dla Mamy i Taty program artystyczny przygotowany przez wychowawczynie- p. Alicję Tęczę oraz p. Małgorzatę Niemirską. Licznie zgromadzeni rodzice z podziwem oklaskiwali swoje pociechy. Przygotowali też dla nich niespodziankę. Po występie dzieci wręczyły rodzicom prezenty. Pani dyrektor- Ewa Pałucka i Wójt Gminy Pionki złożyli życzenia rodzicom oraz dzieciom z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka i podarowali przedszkolakom upominki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 


zdjęcia

We wtorek 21.05. 2019 r. wszystkie przedszkolaki naszej szkoły były na wycieczce w Muzeum Wsi Radomskiej. Podczas warsztatów muzealnych pt. ,, Od ziarenka do bochenka'' dowiedziały się jak powstaje chleb. Spróbowały samodzielnie pozyskiwać mąkę oraz uformować bułkę z ciasta  drożdżowego, która została upieczona dla każdego dziecka. Po warsztatach przedszkolaki zwiedzały z przewodnikiem skansen. Obejrzały zabytki dawnego budownictwa wiejskiego, tj. chałupy, budynki gospodarcze, wiatraki oraz wiele eksponatów ruchomych: maszyny rolnicze i pojazdy. W skansenie dzieci przeniosły się w inną, od dnia dzisiejszego, przeszłość ich dziadków i pradziadków. 

Dnia 17 maja 2019 r. odbyły się warsztaty kuchni molekularnej. Stało się to możliwe dzięki Akademii Małego Kuchcika. To kolejna propozycja zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej skierowana dla dzieci. Dzięki tym warsztatom kulinarnym przedszkolaki dowiedziały się m.in. czym jest parujący, ciekły azot, czym jest suchy lód oraz jak można szybko zamrozić różę. Degustowały potrawy, tj. chipsy z mięty, dymiące soki, lody, kubusiowy makaron, w których przygotowaniu aktywnie uczestniczyły. Zdobyte zdolności z pewnością wykorzystają pomagając w kuchni rodzicom. Każde dziecko otrzymało certyfikat mistrza kuchni molekularnej. 

zdjęcia


zdjęcia

Przedszkolaki wzięły udział w akcji propagującej ochronę środowiska - Dzień Ziemi. Poznawały wiadomości na temat zanieczyszczeń w wodzie i ich wpływu na środowisko. Podczas zabawy nauczyły się segregowania odpadów wrzucające je do odpowiednich pojemników. W ramach recyklingu wykonały z surowców wtórnych nowe przedmioty. Malowały swój wymarzony las, czyli bez śmieci, ze zwierzętami. Podczas spaceru oceniały, czy otocznie jest czyste oraz czy powietrze jest czyste i czy dobrze się nim oddycha. W zakresie realizacji programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej ,,Czyste powietrze wokół nas'' odbyły się zajęcia na temat: Co i dlaczego dymi? Troje dzieci, Piotr Marchewka, Kacper Pytlak, Franciszek Wziątek wykonało pracę na  XI edycję konkursu ekologicznego pod nazwą: ,, Chroń naturę - nic wielkiego zrób dla Ziemi coś dobrego". Konkurs adresowany był do dzieci z placówek przedszkolnych województwa mazowieckiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu. Przedszkolaki wraz z wychowawczynią ustaliły też zasady szanowania przyrody i zachęcały do ich przestrzegania.


W dniu 17 kwietnia 2019 r.  w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyło się  rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.,,Ozdoba wielkanocna''. Konkurs adresowany był do dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów miasta i gminy Pionki. Dwoje dzieci naszego przedszkola, Maja Wach oraz Gabriel Brodowski odebrali dyplom i nagrodę za otrzymanie wyróżnienia w konkursie. 
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 


Warsztaty wielkanocne

W związku z nadchodzącą Wielkanocą 16 kwietnia odbyły się w przedszkolu rodzinne warsztaty wielkanocne, na których dzieci wraz z najbliższymi ozdabiały jajka różnymi materiałami plastycznymi. Powstały piękne pisanki, które z pewnością  będą  efektowną  dekoracją wielkanocnego stołu. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i życzymy Radosnych Świąt Wielkanocnych.

zdjęcia


Przedszkolaki 4 kwietnia 2019 r. wyjechały do CAL w Pionkach na spektakl teatralny pt. ,,Dorotka po drugiej stronie tęczy" w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Alert we Wrocławiu. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy Dorotki i jej przyjaciół, a przy okazji poznawały prawdy, tj.: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej; warto wierzyć we własne siły; przyjaźń  pokona największe przeciwności losu; dobro zawsze zwycięża. Gra aktorów oraz zaskakujące efekty świetlne na długo pozostaną w pamięci małych widzów. 


W poniedziałek 25.03.2019 r. przedszkolaki z naszej szkoły i przedszkola były w CAL w Pionkach na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji "O! Pla!"2019. Dzieci mia³y okazję  obejrzeć sześć najnowszych polskich filmów animowanych dostosowanych do ich wieku. Po pokazie wzięły udział w głosowaniu na najlepszy film. Ich głosy będą brane pod uwagę w przyznawaniu prestiżowej nagrody "Złotego Tobołka Koziołka Matołka", którą najlepsze filmy otrzymają podczas gali w Centrum Kultury Bajka w Pacanowie.


zdjęcia

Pierwszy Dzień Wiosny 

Wszystkie dzieci tęsknią już za ciepłem, zapachem kwiatów i śpiewem ptaków. Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca przedszkolaki symbolicznie pożegnały się z Marzanną, a potem powitały wiosnę, która obudziła śpiące kwiaty, drzewa, żaby, pszczoły, motyle, niedźwiedzie, powitała też ptaki, powracające do nas. Dzieci podczas zabaw szukały oznak wiosny, rozwiązywały zagadki, słuchały odgłosów przyrody oraz improwizowały do piosenek. Następnie w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem układały na piasku kwiatowe ogrody. Z niespodzianką odwiedziła przedszkolaków bibliotekarka- pani A. Olejarz, która zaciekawiła dzieci przyniesioną skrzynką z butami, angażując je do słuchania, opowiadania, doświadczania i wyrażania swoich emocji podczas czytania książki kamishibai pt. ,,Groszki" w formie ilustrowanych kart narracyjnych. 


DZIEŃ KOTA W PRZEDSZKOLU

Starsi uczniowie bardzo lubią przedszkolaków, więc po raz kolejny przyszli do nich z wizytą 15 lutego, by poopowiadać o kotach i pobawić się w kocie zabawy, a wszystko z okazji Dnia Kota, który w Polsce obchodzony jest 17 lutego. Najpierw maluchy z przedszkola pięknie mówiły o znanych im uroczych mruczkach. Następnie obejrzały krótkie przedstawienie przygotowane przez Laurę z kl. III oraz dowiedziały się, jak dziewczynka zrobiła głównych bohaterów swojej sztuki. Dzieci obejrzały również drewniane lalki, wykorzystane  w „Stoliczkowym Teatrzyku”, a wykonane przez uczniów kl. V. Następnie były kocie zabawy (z Angeliką, Marysią i Julią), a więc odgadywanie imion kotów, które zrobiły karierę  w telewizji i filmie, rozpoznawanie kolegów po wydawanym przez nich miauknięciu, zabawa w kotka i myszkę. W przerwie na odpoczynek Gabrysia z kl. V przeczytała bajkę pt. „Kot w butach”, a Laura zdradziła kilka ciekawostek na temat kotów. 

zdjęcia


 Walentynki

14 lutego 2019 r. był dla przedszkolaków dniem miłości i przyjaźni. Dzieciom towarzyszyły spontaniczne emocje i pozytywna energia podczas różnych zabaw, tj. "Walentynkowa lokomotywa", "Witam kolor czerwony", szukanie drugiej połówki serca. Przedszkolaki wykonały dla rodziców walentynkę oraz wiele serduszek dla koleżanek i kolegów. Był to dzień miłych wrażeń.

zdjęcia


Bajkowy bal karnawałowy 

Jak co roku w karnawale odbywa się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Dnia 12 lutego 2019 r. na balu pojawiły się różne postacie bajkowe. Po prezentacji strojów przy rytmie wesołej muzyki rozpoczęły się tańce. Były one przeplatane zabawami. Bajkowy bal karnawałowy dostarczył wszystkim dzieciom wiele radości. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów dla dzieci.

zdjęcia


zdjęcia

Jasełka z okazji Dnia Babci i Dziadka w Publicznym Przedszkolu w Suskowoli 

Dnia 22.01.2019 r. przedszkolaki, zaproszeni goście oraz ich najbliżsi mieli okazję wspomnieć niepowtarzalny klimat świąt. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor- Ewa Pałucka, która powitała gości i złożyła życzenia wszystkim seniorom z okazji ich święta. Mali aktorzy przebrani w barwne stroje wcielili się w role Maryi, Józefa, pasterzy, królów oraz aniołów i wystawili dla swoich babć i dziadków przedstawienie jasełkowe pt. ,, Maleńka przyszła Miłość". Licznie przybili dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta i ich piękny występ nagrodzili brawami. Przedszkolaki obdarowały dziadków przygotowanymi upominkami. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci i dziadków.


Jasełka i warsztaty bożonarodzeniowe

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 18 grudnia 2018 r. przedszkolaków zaszczycili swoją obecnością goście - pani dyrektor i rodzice. Wszyscy w skupieniu obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci. Pani dyrektor podczas przełamywania się opłatkiem złożyła świąteczne życzenia. Rodzicom i przedszkolakom w trakcie warsztatów bożonarodzeniowych nie brakowało pomysłowości i wyobraźni. Wspólnie podziwialiśmy wykonane choinki i bombki. Serdecznie dziękujemy rodzicom, tak licznie przybyłym do przedszkola.  

zdjęcia


14 grudnia 2018 r. przedszkolaki były w CAL w Pionkach na spektaklu teatralnym pt. ,,Brzechwolandia" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Dzieci poznały wspaniałe wiersze Jana Brzechwy, które przeniosły ich w kolorowy świat marzeń. Postacie z wierszy przypomniały dzieciom o dobrym zachowaniu w domu, w szkole i na podwórku. Ich niesamowite przygody sprawiły, że przedszkolaki do tej pory zastanawiają się co ich zabawki robią, gdy nikogo nie ma w domu...


Maja Wach - laureatka konkursu plastycznego.

CAL w Pionkach zorganizowało konkurs plastyczny "LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA" adresowany do dzieci w wieku 3-11 lat z Pionek i gminy Pionki. Celem konkursu
by³a popularyzacja twórczości dziecięcej i pobudzanie dziecięcej wyobraźni. Jurorzy wybierali laureatów spośród 200 nadesłanych
prac. W kategorii I (wiek 3-5 lat) – II miejsce zajęła Maja Wach z Publicznego Przedszkola w Suskowoli.
Serdecznie gratulujemy sukcesu!


zdjęcia

Mikołajki 

Dzyń, dzyń, stuk, puk... To Mikołaj 6 grudnia odwiedził nasze przedszkole. Już od samego rana wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały na jego przyjście. Mikołaj dotarł w asyście pani policjantki i pani strażak. Wszystkim dzieciom rozdał słodkie niespodzianki. Przedszkolaki podziękowały gościowi piosenką. W tym dniu zjawił się też kolejny Mikołaj z paczkami dla każdego przedszkolaka i został zaproszony przez dzieci do zabawy i tańca. Zadowolone przedszkolaki chętnie rozmawiały z miłym gościem i robiły wspólne zdjęcia. Podziękowały Mikołajowi za miło spędzony czas i poprosiły, aby przyjechał do nich za rok.


Dzień Pluszowego Misia obchodzimy co roku 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. W poniedziałek świętowaliśmy kolejną rocznicę powstania pluszowego misia, który po dziś dzień jest przytulanką i przyjacielem dzieci; symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


zdjęcia

Przedszkolaki układają Regulamin zdrowia

Jesienią trwają zbiory owoców i warzyw. Dnia 19 listopada przedszkolaki podczas zabaw oraz w trakcie przygotowywania i degustacji sałatki warzywnej ułożyły Regulamin zdrowia:

- dbaj o to, by jeść kilka porcji warzyw i owoców codziennie,

- zjadaj warzywa i owoce na surowo,

- jedz więcej warzyw, a mniej owoców, ponieważ zawierają dużo cukrów prostych, 

- zjadaj warzywa kiszone, gdyż są zdrowsze od marynowanych. 

Przedszkolaki obiecały wychowawczyni, że będą przestrzegały Regulaminu zdrowia. 


W dniu 9 listopada świętowaliśmy w PSP w Suskowoli 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, włączając się w akcję ,,Rekord dla Niepodległej". O symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewano cztery zwrotki ,, Mazurka Dąbrowskiego". W akcji wzięli udział nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz pracownicy szkoły. Następnie uczniowie zaprezentowali piękny program artystyczny, w którym ukazali trudną i okupioną krwią drogę do upragnionej wolności. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim radosnego świętowania jubileuszu 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

zdjęcia


zdjęcia

Bal jesienny 

Dnia 24 października w Publicznym Przedszkolu w Suskowoli odbył się bal jesienny. Na zaproszenie Pani Jesieni przybyły młodsze i starsze przedszkolaki, które wcieliły się w role: jesiennych drzew, muchomorów, wilków, lisów, jeży, wiewiórek, niedźwiedzi, wrony, sowy, wiatru, dyń i innych postaci. Pani Alicja Tęcza- redaktor leśnej telewizji- przeprowadziła wywiad z wiewiórkami, niedźwiedziami i jeżami o przygotowaniach zwierząt do zimy, a następnie zaprosiła wszystkie dzieci na ,,Jesienny spacer po lesie'', gdzie silny  wiatr postrącał wszystkie liście z drzew. Pani Jesień obdarowała uczestników balu swoimi darami  pochodzącymi z sadu, ogrodu i parku. Podczas wesołej muzyki przedszkolaki tańczyły z listkiem, zbierały grzyby, układały obrazki z kasztanów, szyszek i żołędzi, szukały orzeszków, tupały jak jeże. Wszystkie dzieci bawiły się doskonale. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie pomysłowych strojów.


Dzień Głośnego Czytania wypadł w sobotę, więc jego świętowanie zaczęliśmy wcześniej. W środę dziewczęta z gimnazjum- Angelika, Julia i Marysia- przeczytały przedszkolakom wiersz Juliana Tuwima pt. ,, Słoń Trąbalski" i zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. 

zdjęcia


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września po raz kolejny świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Był to dzień wypełniony zabawą, która w pedagogice przedszkolnej zajmuje czołowe miejsce. Wspólne zabawy integracyjne, wykonanie masy balonowej oraz zabawy na świeżym powietrzu dostarczy³y dzieciom wiele doświadczeń. Każdy przedszkolak otrzymał zasłużony medal - ,,Super przedszkolak".

zdjęciaArchiwum:

rok szkolny 2016/2017

rok szkolny 2015/2016

http://suskowola.pl/przedszkole/galeria/16_17/index.php?sfpg=d2Fyc3p0YXlibi8qKmFjM2I2ZmJlODllYzNiYTRkZWRhNjk0ZjllYmZmNjk0